ADIYAMAN’DA TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ KURULUYOR

Adıyaman’da kuruluş çalışmalarını sürdüren Temiz Toplum Derneği Adıyaman Kurucu Başkanı İbrahim Haluk Demir; “Kadına şiddet, madde ve teknoloji bağımlılığı, çevre kirliliği gibi toplumun kanayan yaralarına merhem olabilmek adına, çıktığımız bu yolda gönlü güzel, kalbi temiz, zihni parlak tüm insanların dua ve desteğini bekliyoruz” dedi.

ADIYAMAN’DA TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ KURULUYOR

Temiz Toplum Derneği Adıyaman Şubesi kuruluş çalışmalarına devam ettiklerini belirten Kurucu Başkanı İbrahim Haluk Demir, dernek hakkında bilgiler verdi.

Gazetemize yaptığı açıklamada “uyuşturucu ile mücadelede arzı engellemek önemli ancak yeterli değil, tam manası ile bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var” diyen İbrahim Haluk Demir; “Bugün maalesef bu sorun büyüyor. Sahada gördüğümüzü söylüyorum, sorun maalesef büyüyor. Mücadele var ancak sonuçlar itibariyle görüyoruz ki yeterli olmuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2018 yılında yayınlanan ‘Genel Nüfusta Tütün, Alkol ve Madde Kullanımına Yönelik Tutum ve Davranış’ başlıklı araştırmasına göre, Türkiye nüfusunun yüzde 3,1’i hayatında en az 1 kere uyuşturucu kullanmış. Bunu nüfusa genellediğimizde 2,5 milyon civarında bir rakamla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

GENÇLERİ HEDEF ALIYOR

Sorunun büyüdüğünü diğer rakamların da gösterdiğini ifade eden İ.Haluk Demir; “Maddeye ilk başlama yaşı 14 ve daha düşük yaşlar, Narkolog araştırması verilerine göre, tüm bağımlıların yaklaşık yüzde 10'u iken, bu oran TÜİK verilerinde yüzde 23 olarak gösteriliyor. Derneğimizin saha çalışmalarında çok düşük yaşlara da şahit olduk. Öte yandan 6 yaşa kadar haberlere yansıyan örnekler de oldu. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün 2020 yılına ait rakamlarına göre, yatarak tedavi görenlerin yüzde 11,5'u 15 yaş altı, yüzde 37,4'ü ise 15-19 yaş arasında yer alıyor. Ortalama olarak bakıldığında ise, bu yaş 21 oluyor. Yatarak tedavi gören yaklaşık 4'te 1'i İstanbul'da ikamet ediyor. Toplam tedavi rakamı 12 bin ve bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 7'lik bir artış gözleniyor. 2019 yılında 270 bin kişi ayaktan tedavi görmüş. Bu rakam 2017-2019 arasında 60 bine yakın kişi artmış” dedi.

ARZI ÖNLEMEK YETMİYOR

Türkiye’de uyuşturucu ile mücadelenin genel olarak arzı engelleme noktasında yapıldığını söyleyen Demir, şöyle devam etti; “Uyuşturucu ile mücadelede arzı engellemek önemli ancak yeterli değil. Bu konuda İçişleri Bakanlığı kadar, Yeşilay kadar, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da, Sağlık Bakanlığı’nın da, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da, yerel yönetimlerin de bu mücadeleye ortak olması gerekiyor” dedi.

AİLELERE ÖNERİLER

Uyuşturucu ile mücadelede sadece devletin adım atmasının yeterli olmayacağını ifade ederek ailelerin de bu mücadeleye katılması gerektiğini hatırlatan Demir, derneğin ailelere yönelik önerilerini şöyle sıraladı.

1. Çocuğunuzu uyuşturucudan korumak için ona sarılın. Sevildiğini hissettirin. Ona ilgi gösterin! “Benim çocuğum yapmaz” yanlışına asla düşmeyin!

2. Dikkatli olmayan aileler, çocuklarının bağımlı olduklarını 1,5-2 sene sonra öğreniyor! Çocuğunuzun çevresinde radikal değişiklikler var mı? Gözleri kanlanmış mı? Üzerinde kötü bir koku var mı? Onu sıkmadan kontrol edin.

3. Eğer çocuğunuz bağımlı ise ona kızmayın, onu dışlamayın. Tedavi için onu yüreklendirin. Siz de bu mücadeleden asla vazgeçmeyin!

4. Çocuklarınızı uyuşturucu maddelerden korumak için aile-okul iletişimine azami özen gösterin!

5. Her bağımlılık birbirini tetikliyor. Bağımlı bir beyin, diğer bağımlılıklara daha kolay uyum sağlıyor! Çocuklarınızı her türlü bağımlılıktan koruyun!

6. Kötü rol modeller, kolay para kazanma hırsı, uyuşturucu madde konusunda yeterli bilincin oluşmaması tuzağı büyüten en büyük etkenler. Çocuklarınızı bunlardan koruyun!

7. Herkesin çocuğunu kendi çocuğunuz gibi bilin! Unutmayın bu illet, koronavirüsten bile daha bulaşıcı!

8. Çocuklarınızı kötü alışkanlıklardan korumak için onların hobilerini destekleyin. Sportif faaliyetlere yönlendirin.

9. Uyuşturucu bağımlısı olan bir bireyin artık hasta birisi olduğunu kabul edin. Ona kızmak yerine sorunu çözmek adına ona destek verin.

10. Bağımlılık tedavisi olan çocuğunuzu, eski çevresinden uzaklaştırın. Taşının. Çocuğunuzun sosyal medya hesaplarını kapatın. Telefon numarasını değiştirin!

11. Uyuşturucu ile mücadelenin her safhasında Temiz Toplum Derneği’nin yanınızda olduğunu bilin. Bizimle iletişime geçmekten asla çekinmeyin!" (ADH)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER