Türkiye Genelinde “Orman Benim” Etkinliği Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından Ormanların önemi konusunda toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesi amacıyla yurt genelinde eşzamanlı olarak başlatılan “Orman Benim” farkındalık etkinliği Adıyaman'da da gerçekleştirildi.

Türkiye Genelinde “Orman Benim” Etkinliği Başladı

Ormanların hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiği konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak, Orman yangınlarını önlemek üzere halkı bilinçlendirmek amaçlarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organize edilen “Orman Benim” etkinliği tüm yurtta eşzamanlı olarak gerçekleştirildi.

Adıyaman Ali Dağı (Mahmut Ensari Dağı)’nda gerçekleştirilen etkinliğe Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kiyas ve kurum çalışanları ile bazı davetliler katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde, saat 10:00’da gerçekleştirilen etkinlikte tüm illerde olduğu gibi Adıyaman’da da davetlilere ve medya çalışanlarına Ormanın önemi konusunda bilgiler verildi ve ayrıca orman yangınlarını önleme konusunda milletçe alacağımız tedbirler anlatıldı.

Konuyla ilgili yapılan bilgilendirme amaçlı açıklama şöyle; “Ülkemiz yüzölçümünün yüzde 30'u ormandır. Bu devasa alanda Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğümüz, orman yangınlarını önlemek için orman yolları, yangın önleme şeritleri, orman bakımı, enerji nakil hattı altları yakınında yanıcı etmenlerin temizliği gibi birçok çalışmayı gerçekleştirmektedir. Ancak alanın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bu alanı çöp ve atıklardan arınmış hale getirmek, temiz tutmak, korumak sadece bir kurumun değil, toplum olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.

Orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklı nedenlerle başladığını düşündüğümüzde ormana atılan atıklar orman yangınlarının çıkması ve ilerlemesinde önemli role sahiptir.

‘Orman Benim’ kampanyasıyla toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesi adına ormanın hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiğini, orman yangınlarını önleme konusunda milletçe alacağımız tedbirlerin olduğunu kamuoyuna anlatacağız.

Doğaya atılan cam, plastik, kâğıt gibi atıkların orman yangınına sebep olduğu için son derece tehlikeli olduğunu toplum olarak hepimiz biliyoruz. Bizim için havayı ve suyu temizleyen ormanlarımızı atıklardan temizlemek için hep birlikte harekete geçiyoruz.

Her yıl seyahat halindeki araçlardan atılan, ormana yakın yerleşim yerlerinde rüzgârlarla ormana sürüklenen, orman yakınında yapılan piknik gibi etkinlikler sonrası bırakılan ve doğaya karışan atıkları çocuk, genç, erkek, kadın demeden 81 ilimizde bir olarak hep beraber topluyoruz ormanlarımızı hep birlikte koruyoruz.”

HABER: Mehmet Emin Danış

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2024, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER