banner48

KÖMÜR’DE MERMER OCAĞI GERGİNLİĞİ

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman merkeze bağlı Kömür Beldesi’nde açılmak istenen mermer ocağının bölge halkı tarafından istenmediğini belirterek çalışmaların durdurulmasını istedi.

KÖMÜR’DE MERMER OCAĞI GERGİNLİĞİ

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Kömür Beldesi’nde yöre halkının karşı çıkmasına rağmen açılmak istenen mermer ocağını konusunu TBMM gündemine taşıdı.

Milletvekili Tutdere TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Kömür Beldesi’ne açılmak istenen mermer ocağı için bölge halkının iki gündür tedirgin bir şekilde ayakta olduğunu vurgulayarak; “Adıyaman Merkez’e sadece 26 km mesafede olan Kömür Beldemizde iki gündür halk tedirgin bir şekilde ayakta. Beldemizin Serintepe Mahallesi sınırları içerisinde ve yerleşim yerlerine çok yakın bir noktada yer alan bölgede mermer ocağı açılmasına ilişkin çalışmalar güvenlik güçleri eşliğinde başlanılmıştır. Kömür halkı bu bölgede mermer ocağının açılmasını istemiyor. Halk doğasına ve merasına sahip çıkıyor. Buradan doğasına ve merasına sahip çıkan Kömür halkını selamlıyorum” dedi.

Telafisi imkânsız zararların önlenmesi amacıyla mermer ocağı çalışmalarının durdurulması için bulunan Milletvekili Tutdere; “Yapılacak çalışmalardan dolayı ileride telafisi imkânsız zararların önlenmesi amacıyla Kömür’de merayı ve doğayı tahrip edecek, yer altı sularını ve bölgeye hayat veren kadim Kömür Çeşmesi’ni tehdit edecek çalışmaların derhal durdurulması gerekiyor. İktidara ve Adıyaman Valiliği’ne açıkça çağrıda bulunuyorum. Belediye imar sınırları içerisinde yer alan imar, uygulama ve nazım imar izinleri bulunmayan bu çalışmaları derhal durdurun, halkı mağdur etmeyin” diye konuştu. (ADIYAMAN DOĞRU HABER)

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 16:42

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER