Katı Atık Depolama Tesisi Hizmete Başladı

Şehrin atıklarından elektrik enerjisi de üretecek olan Adıyaman Belediyesi Katı Atık Depolama Tesisi 14 yıl aradan sonra nihayet tamamlanarak hizmete geçti.

Katı Atık Depolama Tesisi Hizmete Başladı

Adıyaman Belediyesi tarafından 2006 yılından beri sürdürülen Katı Atık Depolama Tesisi tamamlandı.

Tesisin tamamlanması nedeniyle bir açıklama yapan Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, tek gayelerinin Adıyaman’ı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek olduğunu belirterek; “Adıyaman Belediyeler Birliği, 2006 yılında 14 belediyenin bir araya gelmesiyle kurulmuş bir birlik olup, birliğin temel amacı üye belediyelerin idari sınırları dâhilinde her türlü atığın çevreye zarar vermeyecek şekilde taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesini sağlamak; ayrıca havada, suda ve toprakta kalıcı etki bırakan kirleticilerin, hayvan ve bitki nesillerini, doğal zenginlikleri ve ekolojik dengeyi tahrip edip bozmasını önlemektir. Birliğe üye belediyelerin sınırları dahilinde 627 bin nüfus barınmakta olup bütün bu ilçe ve beldelerden toplanan atıklar şimdiye kadar Atatürk Baraj Gölü Havzasındaki alanlara, tarım alanlarına ve nüfusun ikamet ettiği mesken mahallerine çok yakın alanlara vahşi depolama şeklinde dökülmekteydi.  Tabi bu durum hem insan sağlığını, hem tarım alanlarını ve doğal çevreyi, hem de su kaynaklarını tehdit etmekte olup, şehrimiz ve bölgemiz açısından da ciddi bir risk oluşturmaktaydı.Adıyaman Belediyeler Birliği olarak bu büyük ve hayati sorunu çözmek amacıyla daha önceki dönemlerde başlatılan çalışmalar çok şükür bu dönem tamamlanmıştır” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Katı Atık Depolama Tesisini inşa eden yüklenici 4 B Enerji firmasının ortaklarından Siyami Öztürk de yaptığı konuşmada, tesis için 50 milyon liralık bir yatırım yapıldığını belirterek; “Bu tesiste hızlı bir şekilde elektrik üretmek için düzenli depolama sahamıza çöpleri almaya başladık. İnşallah 10 gün sonra elektrik üretir duruma geleceğiz. Ünitelerimizi kuralı 15-20 gün oldu, tesisimiz de 15 gün içerisinde tam kapasiteyle çalışacak inşallah. Tesisimizde başlangıç olarak günlük 20 megavatlık bir elektrik üretmeyi hedefliyoruz. Bu da yaklaşık 10 bin hanenin elektriğine karşılık geliyor.  İnşallah ileriki yıllarda fermantasyon tesisimiz de devreye girerse, ilçelerinde çöpleri buraya gelecek, o da eklenirse o zaman günlük 35 megavat civarında bir elektrik üretimi sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu önemli yatırımın Adıyaman’a hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu. (ADH)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER