Galatasaray’dan Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş'a 300 Konut

Galatasaray Spor Kulübü tarafından depremden en çok etkilenen Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş illerine 300 kalıcı konutun yapımına yönelik protokol imzalandı.

Galatasaray’dan Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş'a 300 Konut

Galatasaray Spor Kulübü tarafından depremden en çok etkilenen Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’a yapılacak olan kalıcı konutların protokolü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut tarafından imzalandı.

300 kalıcı konutun yapımına yönelik protokolün imza töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki; “Galatasaray Spor Kulübü güzel bir işe öncülük ediyor. İnşallah arkası gelir diye de temennide bulunuyorum” dedi.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun altını çizen Bakan Mehmet Özhaseki, 6 Şubat’ta 9 saat arayla iki tane çok şiddetli deprem yaşandığını hatırlatarak; “Şunu hep üzülerek söylüyorum; Türkiye bir deprem ülkesidir. Son 100 yıl içerisinde topraklarımızda 6 ve üzerindeki şiddette meydana gelen deprem sayısı 231’dir. Bizim bunu bilerek, buna uygun hareket etmemiz icap ediyor. Özellikle 1999 depreminden sonra arkadaşlar sağ olsunlar inşaat yönetmeliklerinde bu işin mevzuatında ciddi değişiklik yapmışlar. O tarihten sonra mevzuata uygun olarak yapılan bütün binaları sağlam kabul edebiliriz. Ama biliyoruz ki, Türkiye'deki yapı stokunun büyük bir çoğunluğu 1960’lı, 1970’li, 1980’li ve 1990’lı yıllarda yapılan ve eski mevzuata uygun dahi yapılmış olsa bu depremlere dayanamayacak durumda olan yapılardır. Böyle olunca her bir depremde yüreğimizi ağzımıza geliyor” diye konuştu.

“46 BİN KONUTUMUZU BU AY TESLİM EDECEĞİZ”

Son depremde 850 bin dönüştürülmesi gereken bağımsız birim olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki; “Bunların 680 bini konut, 170 bini iş yeri. Altından kalkabilmek kolay değil. Ama devlet olarak büyük bir refleks gösterdik. İlk günlerde hazine arazileri üzerinde, sağlam zeminlerde inşaatlara başladık. Şimdilerde o bölgelerde 250 bin kadar konutun yapımı devam ediyor. Bu inşaatların bir kısmını teslim edebilecek duruma geldik. İnşallah bu ay 46 bin konutumuzu teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“GALATASARAY MAHALLESİ ADI VERİLECEK”

Deprem bölgesinde hayırseverlerin de katkısı bulunduğunu belirten Bakan Mehmet Özhaseki; “Bu konuda spor kulüplerimiz içerisinde ilk ortaya çıkan değerli Galatasaray Spor Kulübü Başkanımız Dursun Özbek’tir. Kendisi teklif etti. Gittik o bölgede beraber temel attık. 3 tane şehrimizde bir iş başlattık. Bu konuda bir güzellik açmış oldu. Son günlerde rekabet artmıştı, bugün bir paylaşım günündeyiz. Bundan dolayı değerli Başkan'ıma, Galatasaray camiasına çok teşekkür ediyorum. Güzel bir işe öncülük ediliyor, inşallah arkası gelir diye temennide bulunuyorum. İlk etapta Adıyaman'da 100, Kahramanmaraş'ta 100 ve Hatay'da 100 konutu Galatasaray adına yapacağız. Biz de jest orak bir mahallenin adını 'Galatasaray Mahallesi' koyacağız” dedi.

GALATASARAY BAŞKANI ÖZBEK: “DİĞER KULÜPLER SİZ DE GELİN, BU İŞE EL ATIN”

6 Şubat depremlerinin ülkenin yaklaşık yüzde 15’ine hasar verdiğini belirten Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ise; “Bu büyük bir rakam. Kolay kolay devletlerin bu yükün altından kalkması mümkün değil. Bizim de el atmamız gerektiği noktasında Galatasaray Spor Kulübü olarak birinci günden beri tereddüt etmedik. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi hayırsever vatandaşların bu konuya el atmasının çok büyük bir gereklilik olduğunu vurgulamak istiyorum. 850 bine yakın konut ve iş yerinin yapım gerekliliği var. Dolayısıyla işin çabuklaşması için, daha süratli yapılabilmesi için bizim gibi kurumların, kuruluşların bu işe el atması lazım. Bu çok güzel bir yarış olur. Onun için açık çağrımı buradan diğer kulüplere de yapıyorum; siz de gelin, bu işe el atın. Hep birlikte yapıldığı zaman, bu iş son derece keyifli olur. Açılışlarını beraber yapalım ve bölgeye beraber gidelim” dedi.

Konuşmaların ardından, Galatasaray Spor Kulübü ile TOKİ arasında deprem bölgesine 300 kalıcı konut yapımıma ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Galatasaray Spor Kulübü'nün bağışladığı 50 milyon lira tutarındaki temsili çek ile fotoğraf çekiminin ardından Başkan Özbek, Bakan Özhaseki’ye 38 numaralı Galatasaray forması ile Galatasaray Lisesi'nin dış kapısının minyatürünü içeren bir plaket takdim etti.

HABER: Mehmet Emin Danış

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER