DOLUDAN ETKİLENEN BESNİ AFET DESTEĞİ İSTİYOR

Besni ilçesinde yağan ceviz büyüklüğündeki dolunun birçok köyde araçlara, ekinlere, meyvelere büyük zararlar verdiğini ve 1 hayvanın telef olduğunu ifade eden Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer; “Bakanlığa afet ihbarında bulunacağız” dedi.

DOLUDAN ETKİLENEN BESNİ AFET DESTEĞİ İSTİYOR

Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer, dolu yağışı sonrasında bölgenin afet içerisine alınması için girişimde bulunacaklarını dile getirdi.

Önceki gün Besni ilçesinde yağan ceviz büyüklüğündeki dolu birçok köyde araçlara, arazilere büyük zararlar vermiş ve 1 hayvan telef olmuştu. Yaşanan bu doğal afetin ardından Adıyaman ve Orman Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer de ekiplerle birlikte bölgede yaptığı inceleme sonrasında açıklamada bulunarak; “Besni’de yaşanan şiddetli dolu yağışı nedeniyle yaklaşık 25 köyümüzde ekili tarım arazilerinde büyük çapta hasar oluştu. Şiddetli dolu yağışı dolayısıyla çok sayıda araç zarar görürken, fıstık bahçeleri ve tarım alanların da büyük hasarlar meydana geldi. Bugün İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerimizle birlikte zarar gören tarım arazilerinde incelemelerde bulunduk. Yapılan ilk incelemelerde, binlerce dekar tarım arazisinin zarar gördüğü ortaya çıktı. Yapılan çalışmaların ardından hasar tespitleri Tarım ve Orman Bakanlığımıza bildirilecek ve afet ihbarında bulunacağız. Hasar tespit çalışmalarının başlayabilmesi için çiftçilerimizin Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne dilekçe vermeleri gerekiyor. Ekili dikili alanları zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Zararlarının bir an önce karşılanması, yaralarımızın sarılması için konunun takipçisi olacağız. Rabbim tüm afetlerden ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin” dedi. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 20:57

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER