TOKİ’NİN %25’LİK KAMPANYASINA EK ÖNERİ..

Bugün medyanın tamamında dikkat çeken ve çok okunan bir haber vardı, TOKİ’nin yeni kampanyasını duyuran Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki; “Vatandaşlarımıza müjde! TOKİ'den ev veya iş yeri alan ve kalan ödemesini peşin yapmak isteyenlere yüzde 25 indirim yapacağız. Borcunun en az yüzde 25’ini ödemek isteyenler de yüzde 25 indirim kampanyamızdan kısmi olarak faydalanabilecek” dedi.

Elbette enflasyonun yükseldiği günümüzde ve artan inşaat maliyetlerine ek olarak fırsatçıların da yüklenmesiyle “az ve orta gelirli” vatandaşların ev veya işyeri sahibi olma hayallerinin suya düştüğü bir dönemdeyiz. Bu nedenle TOKİ tarafından başlatılan bu kampanya heyecanlı bir ortam oluşturdu.

Fakat, malumunuz Türkiye nüfusunun yüzde 16’sının direkt, tamamının da dolaylı etkilendiği bir de deprem kaynaklı ekonomik gerileme söz konusu. Bu sorunu aşmaya çalışan hükümet yetkilileri çeşitli tedbirler aldı, kimine ücretsiz, kimine hibe destekli, uzun vadeli ve düşük faizli konut veya işyeri edinme fırsatı oluşturuldu.

Deprem bölgesinde devam eden Emlak Konut ve TOKİ inşaatlarından faydalanma hakkı maalesef sadece deprem tarihinde bölgede yaşayan “konut, işyeri veya ahırların maliklerine” sunuldu. Bu büyük imkandan aynı depremden etkilenen kiracılar faydalandırılmadı.

Bu haber vesilesiyle Sayın Bakan Mehmet Özhaseki’nin şahsında tüm hükümet yetkililerine soruyorum;

Bu kampanya depremzedeler de dahil herkesi kapsıyor mu? Depremzede kiracılar olarak bizler de bu kampanyaya katılırsak 500 bin hibe, 800 bin düşük ve uzun vadeli krediden faydalabilecek miyiz?

Umuyor ve bekliyorum ki, bu sorumun cevabı “evet” olur. Zira, sonuçta bizler de kendimize göre birikim yaparak ev veya işyeri sahibi olmak istiyoruz ama çoğumuz maalesef depremde ev ve işyerimizdeki eşya ve emtialarımızı kaybettik. Hükümet eşya beyannamesi alarak bu zararın tanzimine katkı vermek üzere hane başına ortalama bir destek de verecekmiş.

Şöyle düşünelim, hane başına verilecek eşya desteğine ek kendi birikimlerimiz ve devletin depremzedelere verdiği 500 bin lira hibe TOKİ’nin satışa sunduğu/sunacağı konut ve işyerlerinin yaklaşık yüzde 25’ini karşılayacaktır. Bunun yanında birikimlerimizi ve geleneksel yardımlaşmalardan edinilecek maddi destekleri eklersek tahminime göre çok sayıda depremzede de bu kampanyaya katılabilecektir.

Bu aynı zamanda küçük birikimlerin de ülke ekonomisine kazandırılmasına vesile olacaktır.

Mehmet Emin Danış

YORUM EKLE