"TIRPAN HOCA"

“TIRPAN HOCA”... BİR ATOM KARINCA!

(Bağımsız Kürsü)

ANKARA’DAYIM. İki aylık zaman zarfında gurbet-gurbet dolaştık. İSTANBUL, KUŞADASI, derken, şimdilik son durak BAŞKENT oldu.

Hazırlıksız yakalandığımız DEPREMDE, birçok insanımız evlerini, ailelerini, dost ve arkadaşlarını kayıp etti. Aileler darmadağınık olurken, kimsenin-kimseden haberi olmadı. Birçok dost, akraba ve ahbabın sesi ummadığımız diyarlardan geldi!

DEPREMİN 3-4 günü ADIYAMAN çok acı çekti. Enkaz altında gözümüzün önünde donan canlarımız, battaniyeye sarılı toplu gömülen yakınlarımız, yağmur, çamur, kar, sığınanacak yer arayan şaşkın insanlarımız, 3-4 gün acılar ile baş-başa bırakılan bir ADIYAMAN vardı!

BU DEPREM öğrenmek istersek bize çok şey öğretti!

Ailesinden 10-12 kişi kayıp edenlerin, cenazesine bile gelmeyen, böyle büyük bir felakette, kardeşinin-bacısının yanında bile bulunmayan, yakınlarını daha iyi tanındı!

Gurbette çok değişik içi tertemiz, güzel insanları tanıdık. DEPREMZEDEDEN yemek parası almayan lokantacı, taksi parası almak istemeyen taksici, tıraş parası almak istemeyen berberi, dayalı döşeli evini, 10 kişilik DEPREMZEDE aileye kira almadan tahsis eden insanların yanında, DEPREMZEDE olduğunu anlayınca acaba diyip senden uzaklaşan insanları tanıdık!

Bazı bölgelerde, sana bir SURİYELİ, AFGANLI gibi bakan, geldiği bölge ile değerlendiren, 3 bin liralık evine 8 bin lira isteyip, üstelik peşin olmasa olmaz diyen, kaç kişi kalacaksınız, misafiriniz gelecek mi?  Diyerek sorguya çeken insanları tanıdık!

Ve birçok insan böyle zor bir zamanda DEVLETİNİ DE daha iyi tanıdı. Eş, dost, akraba, "senin için ölürüm" diyenleri de çok iyi tanıyıp, şöyle güzelce bir süzgeçten geçirdi!

EVET, bu DEPREMDE ADIYAMAN “TIRPAN HOCAYI DA” daha iyi tanıdı!

MEHMET TIRPAN bir din adamı. ADIYAMAN’IN ÖZ EVLADI.  NAM-I DİĞER BİR "ATOM KARINCA”... Ekibi de öyle!

Başkanlığını yaptığı “ADIYAMAN YETİMLER DERNEĞİ” ile yardıma muhtaç, fakir-fukaranın 24 saat emrinde olan bir insan!

Bu DEPREMDE,  ailesinden çok yakın canlar kayıp etti.

Ancak, ekibi ile birlikte sahayı terk etmedi. Gece-gündüz demeden koşturdu.

"TIRPAN HOCAYI" çok yakından tanımam. Karşılıklı sevgi ve saygımız var.

Kitapları var, televizyon ve radyo programları yanında, konferans ve söyleşilere katılıyor.

Birçok konuda söylenmesi gerekenleri çekinmeden söyleyen bir yapıya sahip. Bazen ateşten gömlek giyiyor. “MUKTEDİRLERİN” hoşuna gitmeyecek keskin laflar ediyor!

Hocam, bu laflar biraz sert olmadı mı sorusuna da “GERÇEKLER ACI OLUR” diyor!

Bu nedenle, kendisini zaman-zaman hain, din düşmanı, modernist ilan edenler çıkıyor!

"TIRPAN HOCAYI" bu felakette daha iyi tanıdım. FECEBOOK’DA kendisini yakından takip ettim. Anladığım kadarıyla çalışmalarının çok azını "örnek olsun" diye paylaşıyor. En güzel tarafı, yardıma muhtaç insanları teşhir etmeyip, bilhassa çocukların yüzlerini kapatıp, bu konuda hassas davranıyor.

"TIRPAN HOCA" ve ekibi bu DEPREMDE 120 kamyon/tır yardım dağıtmış. Sabah erkenden organize olan, 50 kişilik gönüllü ekip bir plan ve program içerisinde, yardıma muhtaç insanlarımıza kavuşurken, her mahallede de bir temsilcisi varmış. 1200 kayıtlı eve ihtiyaca göre yardım götürüyorlarmış!

Dışarıdaki DEPREMLERDE, ORMAN YANGINLARI ve SELLERDE  "TIRPAN HOCA ve GÖNÜLLÜLERİ" hep varmış!

HELAL OLSUN SANA SAYIN HOCAM. SİZİN VE GÖNÜLLÜ EKİBİNİZ ÖNÜNDE SAYGI İLE EĞİLİYORUM.

Mahmut TEKİN

YORUM EKLE