SU SPORLARININ YENİ GÖZDESİ ADIYAMAN

* Atatürk Baraj gölünün çevrelediği ve üç tarafı sularla çevrili Adıyaman, başta Gazihandede Su Sporları Merkezi olmak üzere Besni ve Kâhta ilçelerinin ardından 2022 yılı içerisinde Gölbaşı ilçesindeki aynı zamanda tabiat parkı olan Gölbaşı Gölünde de su sporları yapılmaya başlandı. * Adıyaman Merkez ve ilçeleri ile birlikte 4 farklı merkezde su sporları yapıldığına dikkat çeken Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, gelecekte kültür turizminin yanı sıra spor turizminde de adından sıkça söz edilen bir kent olacaklarını söyledi.

SU SPORLARININ YENİ GÖZDESİ ADIYAMAN

(Mehmet Emin Danış – Özel Haber)

Başta Gazihandede Su Sporları Merkezi olmak üzere Besni, Gölbaşı ve Kâhta ilçelerinde de 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilen su sporu etkinlikleri özellikle kürekçiler için Adıyaman’ın cazibe merkezi olmasını sağladı.

Türkiye’nin ve Bölgenin en iyi ve yeni spor tesislerine sahip olan Adıyaman’ın, su sporlarındaki atağını anlatan Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş; “İlimiz, tüm spor branşlarında faaliyet gösteriyor ancak son yıllarda su sporlarında ve özellikle Kürek sporunda önemli gelişmelere imza atmayı başarmıştır. Her bölgenin kendi doğal ve fiziki şartlarına göre markalaştığı spor alanları bulunuyor. Örneğin, Erzurum, Bursa kış ve kayak sporlarında önemli bir kent, Antalya denince Rafting akla geliyor. Adıyaman denildiğinde üç tarafı sularla çevrili bir kent olmamız nedeniyle Kürek sporunda marka kent olmaya çalışıyoruz. Bu nedenle merkeze bağlı Gazihandede su sporları merkezimizde Kürek sporunda önemli başarılara imza atan sporcular yetiştiriyoruz. Hatta şu anda Gölbaşı ilçemizde devam eden Kürek Milli Takım Güç Geliştirme Kampında iki sporcumuz var. Bu sene sayın valimiz Mahmut Çuhadar’ın önderliğinde Besni ilçemizde Kızılin mevkiinde Kano, Kürek ve Rafting olmak üzere farklı branşlarda su sporları yapılmaya başlandı. Ardından yine Atatürk Baraj Gölüne kıyısı olan Kâhta ilçemizde çok güzel bir kayıkhane yapılması planlanıyor. Burada da Kürek, yelken ve Kano gibi branşlarda su sporları yapılacak. Bütün bu gelişmelerin ardından Gölbaşı ilçemize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze tahsis edilen Gölbaşı Gölü kıyısındaki tesisi su sporları merkezi yapıyoruz. Böylece gelecekte Adıyaman Türkiye Kürek Federasyonunun da katkıları ve desteği ile su sporlarının merkezi haline gelecek.”

ADIYAMAN’DA SPOR TURİZMİ GELİŞİYOR

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, “Alternatif turizm çeşitleri arasında önemli bir türü oluşturan ve çeşitli spor dalları ile birlikte icra edilen spor turizmi ülkemiz ve ilimiz açısından son derece önemli bir potansiyel arz etmektedir” dedi.

Adıyaman’ın Spor turizmi anlamında önemli potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken İl Müdürü Fikret Keleş, şöyle konuştu; “Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilimiz, başta Commegene uygarlığına ait ören yerleri ile Dünyanın 8 Harikası olarak bilinen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan Nemrut Dağı gibi önemli bir potansiyele sahiptir. Ayrıca 150’den fazla farklı medeniyetlere ait ören yeri ile Adıyaman adeta bir açık hava müzesi gibi kent olma özelliği taşımaktadır. Bizler gerçekleştirdiğimiz Spor faaliyetleriyle ilimizin turizm potansiyelinin hareketlenmesine ve ekonomisinin gelişimine önemli katkılar sağlıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz her organizasyon ile yüzlerce hatta binlerce sporcuyu günlerce ilimizde misafir ediyoruz. Spor için Adıyaman’a gelen gençler, antrenörler, idareciler, hakemler ve sporcular müsabakaların dışındaki zamanlarını inanç ve kültür turizmi açısından önemli olan tarihi ve turistik yerleri gezerek aynı zamanda tatil yapma imkânı da buluyor. Bu süre içerisinde konaklama, yeme içme ve yöresel ürünlerden almak suretiyle tüm sporcularımız ilimize önemli bir ekonomik getirisi olmanın yanı sıra tanıtımına önemli katkılar sağlamaktadır. Bizler bu nedenle her sporcuyu fahri bir tanıtım elçisi gibi görüyor, onların ilimizde hoşça vakit geçirip memnuniyetle ayrılmaları için gayret ediyoruz. İlimize gelen bütün takımların ve sporcuların en iyi tesislerde spor yapabilmesi için alt yapımızı her gün biraz daha güçlendiriyoruz. Böylece spor anlamında Ülkemizin ve Bölgemizin cazibe merkezi olmayı başardığımıza inanıyorum. Bütün bu gelişmelerin arkasında faaliyetlerimizin aksamadan gerçekleşmesinde katkıları olan kurum personellerimiz de özveri ile çalışmaktadır. Kentimize ve spor camiasına verdiğimiz hizmetlerin gerçekleşmesi anlamında bizlere her zaman destek olan başta sayın valimiz Mahmut Çuhadar’a ve her zaman bizlere ve kurumumuza tam destek veren TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ve Milletvekillerimize de teşekkür ederim.”

FENERBAHÇE’NİN İKİNCİ ADRESİ ADIYAMAN

Türkiye’nin durgun su parkurlarıyla ünlü Atatürk Baraj Gölündeki Gazihandede Su Sporları Merkezi, Kürek Federasyonu tarafından Milli Takım Kamp Merkezi olarak seçilirken, Adıyaman, Fenerbahçe kürek sporcularının adeta ikinci adresi haline geldi.

Adıyaman’da düzenlenen Milli Takım Güç Geliştirme Kampından sonra Fenerbahçe Kürek Takımı Atatürk Baraj Gölünde bulunan Gazihandede Su Sporları Merkezinde çeşitli şampiyonalara hazırlık çalışmalarını gerçekleştirdi.

Adıyaman’da muhteşem bir tesiste ve gölde kamp yaptıklarını belirten Fenerbahçe Kürek Takımı Antrenörü Celalettin Güneştan; “Havaların soğuması ve rüzgâr etkisinin arttığı şu günlerde Türkiye’de en iyi parkur ve Atatürk Barajının eşsiz güzellikteki koylara sahip Gazihandede Su Sporları merkezindeyiz. Şu anda Türkiye’de en iyi kürek parkurlarına sahip olan Adıyaman’da sporcularımızla kamptayız. Burası gerçekten bu mevsimde bulabileceğimiz en tek durgun su parkuru” dedi.

ŞAMPİYON KÜREKÇİLER ADIYAMAN’DAYDI

Gençler Türkiye Kürek Şampiyonasında Fenerbahçe ve Galatasaray başta olmak üzere farklı illerden gelen 20 kulüp ve 500 sporcu doğal güzellikleri ve durgun suyuyla ünlü Türkiye’nin en önemli Tabiat Parklarından biri olarak bilinen Gölbaşı Gölünde şampiyonluk ve madalya için kürek çekerken sporcuların kıyasıya mücadelesi izleyenleri heyecanlandırdı.

Türkiye’nin en doğusunda ilk kez böylesine büyük bir organizasyon gerçekleştirdiklerini belirten Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk; “Gölbaşı gölü ilklere ev sahipliği yapıyor. Çünkü ilk kez Türkiye Şampiyonluğu düzenlediğimiz bir gölde bu güne kadar hiç yapmadığımız bir yarış yapıyoruz. Her 500 metrede ilk kez derecelerin alındığı Uluslararası standartlarda hazırlanmış olan 2000 metrelik parkurda yarışarak kürek çeken sporcularımız harika bir yarış çıkardı. Bu yarışlar aynı zamanda sporcumuzun hızını, gücünü ve performansını da tespit etmemize yardım oldu. Yarışlarında çok başarılı sporcularımız oldu ancak yarışların finalinde takım olarak şampiyonlarımız da belli olacak. Bizler Federasyon olarak Adıyaman’da olmaktan çok mutluyuz. Gelecekte gerçekten Adıyaman kürek sporunda parlayan bir yıldız kent olacaktır. Bizlere destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederek, farklı kategorilerdeki tüm yarışlar sonrasında kürek çekerek madalya almaya hak kazanan sporcularımızı ve takımlarımızı kutluyorum” dedi. (ADIYAMAN DOĞRU HABER)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER