M. NURİ SEVER’İN KALEMİNDEN; “O SEZON BU SEZON OLABİLİR”

* Kahta 02 Spor'u profesyonellikteki ilk sezonu olması münasebetiyle sportif başarı anlamında başarılı buluyorum. Fakat bana göre bu takımımız üst hedef olarak play-off hesapları yapmalı. Ona göre bir strateji geliştirmeli. Sezonu lider bitirme hedefi peşinde koşup büyük harcamalar yapmak, bu tabloda bu saatten sonra doğru bir tercih olmaz. * Adıyaman 1954 Spor'un pozisyonu ise farklı. Rakiplerin önünde sezonu tamamlayıp hedefe ulaşmanın yolu saha içi çalışmalarını saha dışı çalışmalarla desteklemekten geçer.

M. NURİ SEVER’İN KALEMİNDEN; “O SEZON BU SEZON OLABİLİR”

İlimizi üçüncü ligde temsil eden futbol takımlarımız Adıyaman 1954 Spor ve Kahta 02 Spor ilk yarı maçlarını tamamladı.

Hedeflerle ilgili puan hesaplamaları en basit haliyle şöyle yapılabilir: 3 puan sisteminde (ligin altında veya üstünde büyük kopmalar olmadığı takdirde) ligde düşmeme barajı ortalama maç başı 1 puandır. Yani oynadığı maç sayısından fazla puan alamayan takım ligden düşer. şampiyonluk veya liderlik barajı ise maç başı 2 puandır. Kısacası ligi lider bitirmeyi hedefleyen takım oynadığı maç sayısının iki katından fazla puan hedeflemelidir. Play- off barajı ise maç başı 2 puan civarıdır.

Kahta 02 Spor'u profesyonellikteki ilk sezonu olması münasebetiyle sportif başarı anlamında başarılı buluyorum. Fakat bana göre bu takımımız üst hedef olarak play-off hesapları yapmalı. Ona göre bir strateji geliştirmeli. Sezonu lider bitirme hedefi peşinde koşup büyük harcamalar yapmak, bu tabloda bu saatten sonra doğru bir tercih olmaz. Çünkü ilk yarıda maç başı 1.31 puan ortalamasıyla oynamış ve 21 puan toplamış. Maç başı 2 puan ortalaması için ikinci yarı en az 43 puana ihtiyacı var. Bu maç başı 2.68 puan ortalaması demek. Yani ilk yarı performansını ikinci yarı, ikiye katlaması demek. Olasılık hesaplarına göre mümkün. Fakat en hafif söylemle çok çok zor.

Adıyaman 1954 Spor'un pozisyonu ise farklı.

Rakiplerin önünde sezonu tamamlayıp hedefe ulaşmanın yolu saha içi çalışmalarını saha dışı çalışmalarla desteklemekten geçer.

Saha dışı çalışmalarla ilgili özetle şunları söylemek isterim: İlk yarı, ildeki atmosferi takımın sahadaki performansına katkı sağlayabilecek kıvama getiremedik. Her ne kadar maçlar seyircisiz oynanıyor olsa da günümüzde bu atmosferi oluşturmanın değişik yolları var. Bu anlamda eksik kaldık.

Buna rağmen konjonktür; ilk yarı maçlarındaki seyir ve skorlar Adıyaman 1954 Spor'u grubunda iddialı duruma getirdi.

İşte bunun kıymetini bilmemiz lazım.

Takımla ilgili ilk yarı kanaatim gözlemleyebildiğim kadar, yine özetle; Bu takımla olabilir! Ama bu oyunla bu üretgenlikle çok zor!

Teknik heyet takıma takviye -transfer gereği duyarsa, her sezon bir lig atlamayı hedefleyen yönetim gereğini yapmalı.

Ayrıca bütün dinamikler olarak saha dışındaki eksik ve yanlışlarımızdan arınabilir veya asgariye indirebilirsek ikinci yarı takımımızın performansını bir tık yukarı taşıyacak atmosferi- koşulları yaratabiliriz. Bu yıllarca mücadele ettiğimiz 2. lig'e bu sezon yeniden çıkmamıza tahminlerin ötesinde katkı yapabilir.

Sahada mücadele eden takımın performansına katkı sunma anlamında, saha dışında yapılacak çok şey var; Bunların arasından Adıyaman 1954 Spor özeli için şu iki konuyu önemli ve anlamlı buluyorum:

Birincisi; Adıyaman 1954 Spor Kulübü'nün sıkıntılı bir sürecinde; özellikle ekonomik sıkıntıların tavan yaptığı bir dönemde o zamanki Valimiz sayın Aykut PEKMEZ ile şimdiki Belediye Başkanımız sayın Süleyman KILINÇ'ın girişimleriyle sayın Sait AYBAK başkanlığındaki yönetim göreve geldi.

Kulübün ekonomik sorunları önemli ölçüde çözülmesine rağmen sayın Sait AYBAK'ın kulübü yönetim tarzı siyasileri ve bürokratları; siyasi ve bürokratların kulübe katkıları da sayın Sait AYBAK'ı memnun etmedi. Bu anlamda taraflar arasında takıma ve taraftara negatif yansıyan soğuk rüzgârların estiği herkesin malûmu. Haklı- haksız aranmadan bu sorunun çozülmesi veya asgari müştereklerde birleşilmesi; kamuoyuna, kulübe ve dolayısıyla takımın performansına pozitif katkı sunar.

Çözülmesi durumunda yine takımın performansına pozitif katkı sunacağına inandığım bir başka konuda şu: İlimiz spor camiasının önemli bir çoğunluğunda Adıyaman 1954 Spor Kulüp Başkanı ve söz sahibi kişilerine karşı bir kırgınlık var.

Sitemlerin bazıları şunlar:

-Yönetim, takım ve teknik ekip kadrolarında Adıyamanlılar yok denecek kadar az.

- Ciddi stratejik kararlarda ildeki spor dinamikleriyle istişare yapılmıyor.

- İlimizi BAL (Bölgesel Amatör Lig)' da temsil edecek olan İmamağa Spor ile hiçbir diyaloğa, dayanışmaya girilmiyor. Dolayısıyla kulüp yönetiminde söz sahibi olanlar sosyal sorumluluklarını yerine getirmiyor.

Bu algı, Adıyaman 1954 Spor Kulübü ile bu kesimi duygusal kopuş noktasına getirmiş, bu sorunun da bir şekilde çözülmesinin gerekliliğine inanıyorum.

Bu anlamda ilk adım olarak Adıyaman 1954 Spor Kulübü'nün İmamağa Spor Kulübü'ne pilot takım teklifinde bulunması, teklif kabul görürse gerekli adımların atılması bu sorunu önemli ölçüde çözer. İl merkezinin bu iki takımının dayanışması, ilde yeniden kenetlenmeyi sağlar ve bu, iki takıma da çok şey kazandırır.

Değindiğim bu konularda mesafe almak için büyük paraya- pula ihtiyaç da yok. İyi bir iletişim, makul mantıklı yaklaşımlar bu sorunları çözer diye düşünüyorum.

O sezon bu sezon olabilir.

Umarım küçük hesapların kurbanı edilmez!

Benim de 3. ligde iken 2 sezon zevkleTeknik Direktörlüğünü yaptığım dolayısıyla profesyonel tecrübesi olan Besni Spor ile BAL’daki mücadelesini ilin mevcut futbolcularıyla götürmeyi düşünen İmamağa Spor’un göstereceği performansı, spor camiası gerçekten merak ediyor; BAL’ın başlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 15:19

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Kınacı
Mesut Kınacı - 10 ay Önce

Takımlarımız ne kadar dikkate alır bilmiyorum ama kendi menfaatleri için süreci Hocamın söylediği doğrultuda ilerletmeleri gerekir.

SIRADAKİ HABER