TUTDERE’DEN TÜTÜN FİYATLARINA TEPKİ

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında sözleşmeyle tütün alımı yapan firmalara “çiftçilerin alın terinin karşılığını verin” diye seslenen CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere Tütün Üst Kuruluna ve Tarım Bakanlığı’na ise “görevinizi yapın” çağrısında bulundu.

TUTDERE’DEN TÜTÜN FİYATLARINA TEPKİ

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında düşük fiyatlarla sözleşmeli tütün alımı yapan özel şirketlere tepki gösterdi.

Tütün üreticileri başta olmak üzere çiftçilerin girdi maliyetlerinde büyük bir artış yaşandığının altını çizen Milletvekili Tutdere, yaşanan maliyet artışlarından dolayı çiftçilerin zor günlerden geçtiklerini ifade ederek; “Seçim bölgem Adıyaman sarmalık tütünle birlikte Ege menşeli sözleşmeli tütün üretiminin de yapıldığı en önemli merkezlerden biridir. Adıyaman'da tütün üreticilerimiz mazot, gübre fiyatları başta olmak üzere gelen zamlar nedeniyle zor günler geçirmektedirler” dedi.

Konuşmasında, tütün üreticilerinin zamlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadığını sözleşmeyle tütün alımı yapan özel şirketlerin düşük fiyat dayatması nedeniyle mağduriyetlerinin daha da arttığını dile getirerek emeği yok sayan bu fiyat dayatmalarının kabul edilemez olduğunun vurgulayan Milletvekili Tutdere, sözleşme karşılığı tütün alımı yapan firmaların tütün üreticilerine verdiği düşük fiyatlar nedeniyle tütün üreticilerinin hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Milletvekili Tutdere, şöyle devam etti; “Üreticilerimiz zorluklara rağmen büyük bir emekle tütünlerini hasat ettiler, satışa hazır hâle getirdiler, ancak iktidarın zamları yetmezmiş gibi bu kez de sözleşme yaptıkları özel şirketlerin düşük fiyat teklifleri nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyorlar. Özel firmaların çiftçilerimizin alın terini, emeğini yok sayan fiyat dayatmaları asla kabul edilemez. Buradan Adıyaman’da çiftçiyle sözleşme yapan firmalara, Tütün Üst Kuruluna ve Tarım Bakanlığına açıkça çağrıda bulunuyorum: Çiftçimizin alın terinin karşılığını ve hakkını tam ve eksiksiz olarak verin, çiftçimizi mağdur etmeyin, sözleşmeye uygun davranın. Bakanlığı da görevini yapmaya davet ediyorum.” (ADH)

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 13:03

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER