Tutdere; “Konteyner Sorunu Çözülmezse Göç Başlayacak”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Kavak köyüne kurulan konteynerlerin kış koşullarına uygun olmadığına dikkat çekerek; “AFAD’ın kendi verdiği ve içinde duşu, tuvaletinin ve lavabosunun olduğu, buranın coğrafyasının koşullarına uygun konteynerler göndermelerini bekliyoruz" dedi.

Tutdere; “Konteyner Sorunu Çözülmezse Göç Başlayacak”

Adıyaman’da Kavak, Sarıkaya, Balıkburnu ve Mestan köylerini ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Kavak köyüne gönderilen konteynerlerin kış koşullarına uygun olmadığını söyled.

Bölgeye AFAD’ın kendi verdiği konteynerlerin gönderilmesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Abdurrahman Tutdere; “AFAD’ın kendi verdiği içinde duşu, tuvaleti ve lavabosu olan, buranın coğrafyasının koşullarına uygun konteynerler göndermelerini bekliyoruz. Kış koşulları gelmeden, havalar bozulmadan, yollar kapanmadan bu talebin mutlaka yerine getirilmesi lazım. Aksi takdirde depremde üşüyen yurttaşlarımız bu konteynerlerde üşümeye devam edecek. Bu çocuklarımız buralarda hastalanacaklar ve insanlarımız mağdur olacaklar” dedi.

“GÖNDERİLEN KONTEYNERLER EKSİK”

Muhtarı ve Köylü vatandaşların sorunlarını dinleyen Abdurrahman Tutdere, köyün depremde en çok hasar gören köylerden biri olduğunu dile getirerek; “Bu köyün konteyner talebi tam olarak karşılanamamış. Muhtardan aldığımız bilgiye göre 7 tane daha konteynere ihtiyaç var. Ancak bir de şu anda gönderilen konteynerler buranın iklim koşullarına ve hava koşullarına uygun değil” dedi.

TUVALETİ, BANYOSU, MUTFAĞI OLMAYAN KONTEYNER

Kavak köyüne gönderilen konteynerlerde lavabo, mutfak, tuvalet ve duş imkanlarının olmadığını belirten Abdurrahman Tutdere; “Yaşam malzemesi kısmen eksik. Bu şekilde bu bölgede yaşayan insanların taleplerini ve barınma sorunun çözmekten uzaktır. Biz burada Adıyaman Valisi ve AFAD’a çağrı yapıyoruz. Çelikhan bölgesinde özellikle kışın ağır ve yoğun geçtiği bölgelerde verilen konteynerleri gözden geçirmelerini talep ediyoruz. Bu şekildeki konteynerlerden ziyade, AFAD’ın kendi verdiği ve içinde duşu, tuvaleti ve lavabosu olan, buranın coğrafyasının koşullarına uygun konteynerler göndermelerini bekliyoruz. Kış koşulları gelmeden, havalar bozulmadan, yollar kapanmadan bu talebin mutlaka yerine getirilmesi lazım. Aksi takdirde depremde üşüyen yurttaşlarımız bu konteynerlerde üşümeye devam edecek. Bu çocuklarımız buralarda hastalanacaklar ve insanlarımız mağdur olacaklardır. Bu taleplerimizin mutlaka karşılanması gerekiyor” diye konuştu.

“KÖYÜMÜZDEN BAŞKA NEREYE GİDELİM”

Köyün muhtarı Abuzer İzci ise; “Yarın bir gün buraya kar yağdığı zaman, yarım metre, bir metre kar zaten çökecek. Burada yaşam alanı zaten olmaz. Bu şekilde ne yapılacak? Bu sefer kışın köyden taşınma olacak. Taşınan nereye gidecek? Adıyaman’da zaten yer kalmadı, yer kalmayınca nereye gidecek? Mecburen bunlar dışarıya göç edecekler. Burada tarlalarımız var, 100 seneden beri işlettiğimiz, burada ekmeğimizi kazandığımız köyümüzden başka biz nereye gidelim” dedi. (HABER: Mehmet Emin Danış)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER