MİLLETVEKİLİ TUTDERE’DEN MÜJDE; “KAPALI CEZAEVİ İHALESİ 2021’DE”

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin “Adıyaman Cezaevini ne zaman yapacaksınız?” diye sorduğu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ihalenin 2021 yılının ilk çeyreğinde yapılacağını açıkladı.

MİLLETVEKİLİ TUTDERE’DEN MÜJDE; “KAPALI CEZAEVİ İHALESİ 2021’DE”

TBMM Genel Kurulunda Bütçe ve Kesin Hesap Kanunu’nun görüşmeleri esnasında söz alan TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Adıyaman Cezaevini ne zaman yapacaksınız?” diye sorunca ihalenin 2021 yılının ilk çeyreğinde yapılacağı açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığının bütçe ve kesin hesap görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı’na, Elâzığ depreminden sonra Adıyaman'daki Kapalı Cezaevinin yıkılma aşamasına geldiğini ve tahliye edildiğini, buradaki 814 tutuklu ve hükümlünün çevre illere gönderildiğini, personellerin zorunlu şekilde başka illere tayin edildiğini, hem tutuklu ve hükümlülerin hem de Cezaevi personellerinin aileleriyle birlikte mağdur edildiğini dile getien TBMM Katip Üyesi Tutdere, bir kez daha  Genel Kurul’da gerçekleşen görüşmelerde aynı sorunları yineleyince cevap veren  Bakan Gül ; “Adıyaman ilinin Ceza İnfaz Kurumu ihtiyacının karşılanması amacıyla 1 adet L Tipi ve 1 adet Açık Ceza İnfaz Kurumu yapımı 2020 yılı yatırım programında yer almaktadır. Bu amaçla yapılan araştırmalar sonucu Merkez ilçe, Hacıhalil Köyü, 29 nolu parsel kayıtlı 229 bin 800 metrekare yüzölçümlü arazinin yerinde yapılan incelemesi sonucu uygun görülmüştür. Proje çalışmaları devam eden kurumun yapım ihalesi 2021 yılı ilk çeyreğinde yapılması planlanmaktadır” dedi.

Bakanın cevabını değerlendiren Abdurrahman Tutdere, konuyla ilgili açıklamasında;  “Adıyaman’da binlerce vatandaşımızın mağduriyetine neden olan bu Cezaevi yapımının belirsizliğinin Adalet Bakanı’nın yazılı açıklamasıyla bir nebze olsun ortadan kalkmış olması ilimiz adına sevindiricidir. Ümit ediyoruz ki, Sayın Bakan’ın belirtmiş olduğu takvimlerde yapım işi ihalesi yapılarak bir an evvel çalışmalara başlanır ve vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilir. Kendilerine teşekkür ediyor, Cezaevi yapımıyla ilgili iş ve işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için vatandaşlarımız adına konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtiyorum” dedi. (ADH)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Emin Danış
Mehmet Emin Danış - 10 ay Önce

Bu haberin başlığındaki ironi amaçlı "müjde" ifadesi haberci olarak bana aittir. Sayın Tutdere'nin açıklamasında böyle bir ibare yoktur. Dolayısıyla "neredeyse herşeyi müjdeleyen" anlayıştaki kişilere yapılması gerekilen eleştirileri bu haberdeki ironiyi görmezden gelerek bu başlığın eleştirilmesi haksızlıktır.

SIRADAKİ HABER