KENAN DOĞAN; “HALKIMIZ CANINDAN BEZMİŞTİR”

Koçali ve Gömikan Barajlarının çevresindeki iskân sorunu yaşayan vatandaşların sorunlarına çözüm bulunmadığını söyleyen İYİ Parti Adıyaman İl Başkanı Kenan Doğan; “İktidarın vatandaşlarımıza her alanda yaptığı artık zülüm halini almıştır, ‘Adıyaman 20 yıldır yatırımlarda altın çağını yaşıyor’ diyenlerin gerçekten Adıyaman’da mı yoksa başka bir ilde mi yaşadığı konusunda gerçek manada tereddütlerim var” dedi.

KENAN DOĞAN; “HALKIMIZ CANINDAN BEZMİŞTİR”

Adıyaman’ın çözüm bekleyen sorunları konusunda bir açıklama yapan İYİ Parti İl Başkanı Kenan Doğan; “Gerek Koçali, gerekse Gömikan Barajlarından dolayı boşaltılması planlanan köy halkı nereye iskân edilecek? Bu konuda bir çalışma var mı? Yoksa ‘kim nereye gidecekse gitsin, bizim bir planlamamız yoktur’ mu diyorsunuz?” diyerek iktidara seslendi.

Açıklamasında son zamlar konusuna da değinen Kenan Doğan; “İktidarın vatandaşlarımıza her alanda yaptığı artık zülüm haline almıştır, ‘Adıyaman 20 yıldır yatırımlarda altın çağını yaşıyor’ diyenlerin gerçekten Adıyaman’da mı yoksa başka bir ilde mi yaşadığı konusunda gerçek manada tereddütlerim var. Düşünebiliyor musunuz, 20 yılda Adıyaman’a ilişkin istihdam yaratmak üzere hiçbir proje planlanamamış, uygulamaya konulamamış, daha doğrusu sonuç alınamamış. Eğer bizim bilmediğimiz ama ilgililerin bildiği istihdam yaratıcı ve Adıyamanlı vatandaşlarımızın çalışarak evine ekmek götürdüğü bir sanayi tesisi varsa lütfen bizleri de bilgilendirirseler. Biz de haklarını teslim ederiz ve böylece vebale de girmemiş oluruz. Özel sektörün yaptığı yatırımları hükümetin yaptığı yatırım olarak görüyorsalar. Vatandaş geçim sıkıntısı içerisinde inim inim inlerken bütçelerine yüzde yüzü, yüzde yüzellileri aşan elektrik ve doğalgaz ile bir yıl içerisinde 2,5-üç katına çıkan akaryakıt fiyatları halkımızın canından bezmesine sebep olmuştur” dedi.

Yapımı yıllardır devam eden Gömikan ve Koçali Barajları nedeniyle sorun yaşayan vatandaşların durumunu da hatırlatan Kenan Doğan, şöyle devam etti; “Bu problemler genel olurken Adıyaman’a özel mutlak surette halledilmesi gereken en büyük problemi sulama projeleridir. Bu bağlamda gerek Gömikan gerekse Koçali barajlarının bitirilmesine ilişkin ödenek ve çalışma durumu ne? Ayrıca gövde ve su toplanma havzasındaki yerleşim yerlerinin kamulaştırılması ne durumda, yıllardır burada yaşayan vatandaşlarımızın nereye ikamet ettirilecekleri hususu bir türlü sonuçlandırılamamıştır. Ya bir yer gösterip oraya taşınmaları sağlanmalıdır ya da gerçek manada değeri neyse o bedeller ödenip sonrasında da TOKİ veya başka bir yolla konut sahibi edilmeliler ve hayatlarını idame etmeye yönelik iş temin edilmelidir. Topraklarından koparılan bu insanlar gittikleri yerde ne ekecekler, ne biçecekler, neyle geçinecekler; bunun hesabını yaptınız mı? Yapmadıysanız bu vebali kim taşıyacak? Hazineye ait binlerce dönüm arazi var neden oralar burada mağdur edilen insanların kullanımına açılarak hem tarım arazisi olarak kullanılması hem de oraya yerleşmeleri sağlanmıyor? Maksat ne? Asıl maksat bu insanları o bölgeden boşaltarak her birinin başka ile veya ilçeye yerleşmesini sağlamak mı acaba? Burada Adıyaman halkının bilmediği ne var, varsa bir sıkıntı neden açıklanmıyor? Yazıktır günahtır. Bu konuda mağdur olan 6-7 köyde yaşayan insanlarımızın problemleri derhal masaya yatırılmalı ve en makul çözüm neyse o uygulanmalıdır, aksi takdirde bu vebalin altından kalkamazsınız. Bizden söylemesi.” (ADIYAMAN DOĞRU HABER)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan Abacı
Ramazan Abacı - 13 ay Önce

Makul olmayanlardan,makulü beklemenin mantığı olmaz,olamaz.
Sayın başkanım, herdaim olduğu gibi, nezaket göstermiş

SIRADAKİ HABER