DEVA PARTİSİ'NDEN VALİ KONAĞI AÇIKLAMASI

Adıyaman Vali Konağı'nın yıkılarak yerine 9 katlı bir bina yapılmasına dair alınan Meclis kararını elestiren Deva Partisi İl Başkanı Uğur Dündar, binanin Adıyaman Evi'ne dönüştürülmesini istedi.

DEVA PARTİSİ'NDEN VALİ KONAĞI AÇIKLAMASI

Vali Konağı binasınin Adıyaman kent kimliğiyle özdeşleştiğini ve bu yapının korunması gerektiğini belirten Deva Partisi İl Başkanı Uğur Dündar, binanın kentin röper noktası haline geldiğini belirtti.

Vali Konağı'nın Adıyaman Evi olarak düzenlenmesi görüşünde olduklarını ifade eden Uğur Dündar'ın açıklaması şöyle; "Adıyaman Belediyesi'nin yeni aldığı bir plan kararını dikkatlerinize sunmak isterim. Bugün tüm mütevaziliği ile kentin röper noktası haline gelmiş, kent hafızasında önemli bir yer tutmuş Vali Konağından bahsedeceğim. Vali Konağı yeni Valilik Binasının karşısında mütevazi ve bir o kadar insani ölçülerde inşa edilmiş, içerisinde kendine ait sosyal alanları olan, Adıyamanlının adres tarifinde dahi yıllardır röper gösterdiği bir yapıdan bahsediyorum. Kentsel bellek; o kentin hafızasını oluşturan yapılar ve mekanlarla bütün tasvir edilen anılar bütünüdür. Adıyaman için Vali Konağının bulunduğu alan da tam tariflediğimiz şekliyle varlığını devam ettirmekte. Lakin maalesef ki maalesef demekten kendimi alamıyorum yeni Meclis kararı ile bu alan plan değişikliği ile ticaret alanı kullanımına dönüştürülmüş durumda. Bu durum bize kentin hafızasını değil kentsel rantın ne denli vahim bir hale dönüştüğünün göstergesidir. Bu tür girişimler müteahhitler tarafından yapılmasını yıllarca eleştirenler olarak şimdi aynı talebin kamudan gelmesi inanın anlamsız geliyor. Ki zaten bahse konu alanın yakın bölgesi ciddi trafik sorunu olan ve önündeki Valilik Kavşağı ciddi sorunların habercisidir. Mevcut hali ile yeni uygulama geldiğinde içinden çıkılmaz hale dönüşeceği aşikar.   
Böyle bir girişime neden ihtiyaç duyarız ki? Kamunun görevi yönettiği kentin kentsel değerlerini koruyup kent hafızasını yaşatmak değil midir? Buna inanmak bu minvalde irade ortaya koymak, kamu eliyle zor olmasa gerek. Bu şehirde yapılmış güzel örneklerde verebiliriz. Mesela Keleş Konağı restorasyonu sonrasında kentsel belleğe işlenmedi mi? ilgi odağı haline gelmedi mi? Adıyaman’ı yakından tanımak isteyen misafirlerin ilk uğrak noktası tüm ihtişamıyla duran Keleş Konağı değil mi? Bu tür yapılar tarihi geçmişinden çok kentsel hafızasındaki yeri ile bilinir. Bizler Adıyaman’ımızın kentsel hafızasını yaşatılmasının tüm evrensel kentleşme politikalarının bir sonucu olarak görmekteyiz. 
Gelin bu karardan vazgeçin. Mütevazi bir Adıyaman toplumu olarak Vali Konağını Adıyaman Evi olarak yeniden dizayn edelim. Bu resmi prosedüre uygun değildir derseniz  alternatif olarak vali konağını temsili ağırlama makamı olarak kullanalım. İlimizde görev yapmış emek vermiş tüm valilerin hatıralarını kentsel ranta kurban etmeyelim. Kentlerimize ve kentsel hafızamıza ilk önce kamu olarak siz sahip çıkın. Ancak böyle geçmişinden esinlenen, geçmişinden güç alan hafızasını yitirmeden kimliğini koruyan kentler oluşturabiliriz. Ben bu yanlışın devam ettirilmeyeceği ümidini taşıyan bir Adıyaman kent sakini olarak yetkililerin gerekli adımı atacağına inanıyorum." (ADH)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER