Deprem Bölgesinde İşbaşı Eğitimleri Devam Ediyor

Depremler nedeniyle işgücü piyasasının arz yönünün diğer illere kıyasla görece olumsuz etkilendiği Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde devam eden İşbaşı Eğitimleri Uygulamasının 31 Aralık tarihine kadar uzatıldığını açıklayan AK Parti MKYK Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Doç. Dr. Resul Kurt; “İşbaşı eğitimleri ile Adıyaman'da nitelikli işgücü ve istihdam artışı olacak” dedi.

Deprem Bölgesinde İşbaşı Eğitimleri Devam Ediyor

İşgücü piyasasının arz yönünün Kahramanmaraş merkezli depremden olumsuz etkilendiği başta Adıyaman olmak üzere bazı illerde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programı hakkında açıklama yapan  AK Parti MKYK Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Doç. Dr. Resul Kurt, program uygulamasının 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.

Programın söz konusu illerde işgücü ve istihdam artışına vesile olacağını ifade eden Resul Kurt; “İŞKUR tarafından düzenlenmekte olan İşbaşı Eğitim Programlarında; program açılışları, aylık kontroller ve yeniden yararlanma halinde işverenler tarafından bildirilen prim gün sayısı esas alınarak hesaplama yapılmaktadır. Ancak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle işgücü piyasasının arz yönünün diğer illere kıyasla görece olumsuz etkilendiği Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerde söz konusu hesaplama usulü ile program düzenlememesi nedeniyle nitelikli işgücünün ivedilikle yetiştirilebilmesine katkı sağlamak amacıyla İşbaşı Eğitim Programlarında değişikliğe gidilerek program açılışları, aylık kontroller ve yeniden yararlanma halinde prim gün sayısı baz alınarak yapılan hesaplama usulü değiştirilmiş ve doğrudan sigortalı sayısı esas alınarak hesaplama yapılmasına imkan sağlanmıştır. İlgili programların uygulama tarihi başlangıçta 09 Mayıs 2023-31 Temmuz 2023 olarak belirlenmiş olup gelinen aşamada ilgili illerdeki ihtiyaca binaen 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir. Başta Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız sayın Vedat Işıkhan 'a teşekkür ediyorum” dedi. (HABER: Mehmet Emin Danış)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER