Sümerevler’de Kuduz Karantinası

Adıyaman Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan bir açıklamada Sümerevler Mahallesinde şüphe üzerine incelenen bir kedide kuduz vakası tespit edildiği ve bu nedenle mahallede tedbir amacıyla karantina uygulanacağı açıklandı.

Sümerevler’de Kuduz Karantinası

Adıyaman şehir merkezinde bulunan Sümerevler Mahallesinde durumundan şüphelenilen ve bu nedenle incelenen bir kedide kuduz hastalığı tespit eden yetkililer ilgili bölgede karantina uygulamasına karar verdi.

Vatandaşları uyarmak amacıyla yazılı bir açıklama yapan Adıyaman Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri; "10.11.2022 tarihinde Adıyaman Belediyesi Veteriner işleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Sümerevler Mahallesinden alınan kedide; veteriner hekimimizin ön muayenesi neticesinde ilgili kediye ‘kuduz şüpheli’ protokolü uygulanmış ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından gerekli tedbir çalışmaları ilk andan itibaren uygulanmıştır. 11.11.2022 tarihinde ölen kedi aynı gün İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim etmiştir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’de ilgili hayvana Kuduz Hastalığı protokolünü uygulayarak 11.11.2022 tarihinde Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne Veteriner Hekim refakatinde teslim edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde hayvanda kuduz hastalığı tespit edilmiştir” dedi.

Sümerevler Mahallesindeki sahipli ve sahipsiz bütün hayvanlara kuduz aşısı yapılacağını belirten yetkililer şöyle devam etti; “Adıyaman İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından Bahçecik Mahallesi ve Sümerevler Mahallesinde ‘kuduz şüpheli vakaa’ nedeniyle karantina uygulanması kararı alınmıştır. Bu çerçevede ilgili alanlarda sahipsiz sokak hayvanlarına Belediye ekipleri tarafından koruyucu kuduz aşısı uygulaması ve işaretleme yapılacak olup, sahipli kedi ve köpeklere ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince koruyucu kuduz aşısı uygulaması yapılacaktır.”

Kuduz hastalığına karşı alabilecekleri tedbirlerin de sıralandığı açıklama şöyle devam etti;

KEDİ-KÖPEK SAHİPLERİNİN UYMASI GEREKEN TEDBİRLER

Sahipli kedi ve köpeklerin kuduz aşısı yönünden takibine özen gösterilmeli, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü vasıtasıyla aşılarını yaptırmalı

Ev içine girip çıkan kedi köpeklerin kontrol altına alınması sağlanmalı, her hangi bir şüpheli ısırılma durumu günlük kontrol edilmeli,

Isırılma durumu söz konusu olduğunda ise veteriner hekimimize danışarak ev hayvanımıza gerekli koruyucu kuduz aşısının yapılması sağlanmalı

Ev içine girip çıkan kedi köpeklerin hijyenik olarak takibine özen gösterilmeli

VATANDAŞLARIN UYMASI GEREKEN TEDBİRLER

Her hangi bir sahipsiz sokak hayvanı tarafından ısırılma, tırmalanma gibi bir durum söz konusu olduğunda bölge bol sabunlu ve tazyikli su ile yıkanmalı

Vakit kaybetmeden en yakın sağlık birimine müracaatta bulunulmalı, doktorunuzun tavsiyesine göre aşı olunmalı

Belediyemiz, 153/Beyaz Masa’ya söz konusu sahipsiz sokak hayvanının ihbarı yapılmalı.

Adıyaman Belediyesi ve Tarım ve  Orman İl Müdürlüğü olarak ilgili şüpheli durumun teşhisinde ve sonrası süreçte gerekli önleyici koruyucu tedbirler alınmıştır. Her hangi bir olumsuz durum (ısırılma-tırmalanma-bulaştırma) oluşmadan gerekli aksiyon ve planlamalar yapılmıştır.

Karantina süreci boyunca ekiplerimiz tarafından ilgili alanlardaki sahipsiz sokak hayvanlarına gerekli koruyucu aşılama çalışmaları yapılacak olup, vatandaşlarımızın sağlığı ve huzuru için,ayrıca hayvan sağlığı ve refahı için teyakkuzda olduğumuz kamuoyu tarafından bilinmelidir. Kuduz önlenebilir bir hastalıktır. (ADIYAMAN DOĞRU HABER)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER