SİGARAYLA MÜCADELEYE ÜCRETSİZ DESTEK

Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Efkan Ketenci, Dünya Tütünsüz Günü’nde herkesi sigarasız bir yaşama davet etti.

SİGARAYLA MÜCADELEYE ÜCRETSİZ DESTEK

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada tütün kullanımı nedeniyle  her  yıl 8 milyon insanın öldüğünü belirterek 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri çerçevesinde bir açıklama yapan Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Efkan Ketenci, herkesi sigarasız bir yaşama davet ettiklerini belirtti.

Tütün bağımlılığıyla mücadelesini aralıksız sürdürenYeşilay Teşkilatı olarak ülke genelinde gerçekleştirilen  “Bırakabilirsin” uygulaması ile sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz destek sağladıklarını belirten Efkan  Ketenci; “Yeşilay olarak,tütün bağımlılığıyla mücadelemize hız kesmeden devam ediyor, bu konuda dünyada öncü bir rol üstleniyoruz. Bağımlılıktan uzak ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak için 7’den 77’ye farklı yaş gruplarına yönelik projeler yürütüyoruz. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde (YEDAM) yaptığımız çalışmalarla da bağımlılıklarla mücadele ediyoruz.‘Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı’ ile her yaştan vatandaşımızın sigarayı bırakmasına ücretsiz destek oluyoruz. Aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte geliştirdiğimiz Bırakabilirsin uygulamasıyla ve YEDAM Danışma Hattımızla destek sağlamaya devam ediyoruz. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde de tüm vatandaşlarımıza tütünsüz ve sağlıklı bir yaşam çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde ücretsiz destek sağlandığını da ekleyen Efkan Ketenci, şöyle devam etti; “YEDAM’da görev yapan uzmanlar tarafından oluşturulmuş ‘Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı’ ile adım adım sigara bırakma planı uygulanıyor. Sigarayı bırakmak isteyenler yedam.org.tr web sitesinden ayrıntılı bilgi alabiliyor ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne 115 YEDAM Danışma Hattı üzerinden ulaşabiliyor. Bağımlılıkların önlenmesi için pek çok çalışma yürüten Yeşilay, tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere de ‘Bırakabilirsin’ ile ücretsiz destek veriyor. Kullanıcılar sigarayı bırakmadan önce hedef tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili önerilerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici duygular ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara grafik olarak sunuluyor. Böylece kişiler en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda öneriler alabiliyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomiktasarruf bilgileri de yer alıyor. Kullanıcılar sigarayı bırakarak kazandıklarını mobil uygulama üzerinden istatiksel olarak takip edip, başarı günlüğü tutarak kat ettikleri aşamaları sosyal medyada paylaşabiliyorlar. Desteğe ihtiyaç duyanlar ise ücretsiz Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı 115’e kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar. (ADIYAMAN DOĞRU HABER)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER