Psk. Çetin Öztürk; Moralinizi Yüksek Tutun

Mevsimsel geçişlerin yaşandığı günlerde stresten uzak durulmasını söyleyen Psikolog Dr. Çetin Öztürk; "korona hastalığı da grip belirtisi ile aynı belirtilere sahip ve şu an mevsimsel geçişten dolayı her halsizlik veya grip belirtisini korona diye algılamamalı" dedi.

Psk. Çetin Öztürk; Moralinizi Yüksek Tutun

Sonbahar ikliminin başladığı günümüzde iklim geçişinin strese neden olabileceğini belirten Psikolog Dr. Çetin Öztürk, korona ve grip gibi rahatsızlıklara stresin de eklenmesinin çok riskli olacağını söyledi.

Bu dönemde moralin yüksek tutulması gerektiğini ifade eden Psk. Çetin Öztürk; "Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Pandemi süreci var, bütün dünyayı kavuran korona var. Bilindiği gibi korona hastalığı da grip belirtisi ile aynı belirtilere sahip ve şu an mevsimsel geçişten dolayı her halsizlik veya grip belirtisini korona diye algılamamalı. Çünkü bazı kişiler koronaya yakalanan herkesin vefat edeceğini düşünüyor bu da insanda psikolojik olarak kaygı oluşturuyor" dedi.

Tıpta "Anksiyete" olarsk isimlendirilen "Kaygı Duygusu" konusunda da bilgi veren Çetin Öztürk, şöyle devam etti; "Kaygı, kişinin korku verici veya tehdit edici bir duruma karşı vermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir. Ölüm korkusu  sürekli olunca insanlar stres yaşıyor. Şu iyi bilinmelidir ki, stres yaşayan kişinin bağışıklık sistemi çöker, grip ve koronaya yakalanma riski artar. Onun için korona süreci yaşayan kişiler stresten uzak durmalıdır. Stres şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıklara da sebep olmaktadır. Bu nedenle genel olarak moral bozucu etkinliklerden uzak durulmasında fayda görüyorum." (ADH)

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 22:01

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER