PROF. DR. KOCATÜRK; “RİSK DEVAM EDİYOR”

Koronavirüs’le mücadele konusunda tedbirlerin azaltılmasının çeşitli sorunlara neden olacağını vurgulayan Özel Medicana Ataşehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk; “Daha fazla test yaparak vakaları izole etmek ve yayılmanın azaltılmasına çalışmak gerekirken, testi sadece semptom gösterenlere yapmak doğru değildir” dedi.

PROF. DR. KOCATÜRK; “RİSK DEVAM EDİYOR”

oronavirüs’le ilgili PCR testinin arttırılacağının aksine azaltıldığını ve bunun da vaka sayısını olumsuz etkileyeceğini açıklayan Özel Medicana Ataşehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, kamuoyunda “hastalıktan korkmaya gerek olmadığı” kanısının yaygınlaştığını ve bunun da çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, uyarı dolu açıklamasında tehlikeyi şöyle sıraladı:

- ‘Artık hastalıktan korkmaya gerek yok’ algısı oluşuyor; çok tehlikeli.

- Hastalığın yayılmaması için alınması gereken tedbirler giderek gevşemektedir.

- PCR testinin gereksiz hatta yanlış olduğu düşüncesi oluşacaktır. Şimdiye kadar alınan diğer tedbirler ve uygulamaların da sorgulanmasının önü açılacaktır.

- Daha fazla test yaparak vakaları izole etmek ve yayılmanın azaltılmasına çalışmak gerekirken, testi sadece semptom gösterenlere yapmak doğru değildir.

- Okullar hastalığın yayılmasında çok önemli bir konuma gelmiştir. Okul ve yurtlar öncelikli olmak üzere, tüm kalabalık yerleşkelere tarama çalışması başlatmamız gerekir.

- Yurt dışından gelenlere hala test istenmemesi doğru değildir.

- Halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük gibi bir çok hastalıkta da görülebilecek olan semptomlar, Covid’in bulgusu olabilir. Bu kişiler önlem almadan toplumda dolaşmaya, çalışmaya ve hastalığı yaymaya devam etmektedir.

- Covid olabileceğini bilen hastalar dahi, herhangi bir kontrole tabi olmaksızın hastanedeki tüm birimlere gidebilmekte ve hastalığın yayılımına neden olabilmektedir.

- Üst solunum yolu hastalıklarının tamamı bulaşıcıdır. Bu tür hastaların kendisi için yapacağı en iyi şey doktora gitmek ve test yaptırmak, başkaları için yapacağı en iyi şey ise maske takmak ve izole olmaktır.

- Covid ilk kez daha az ölümcül bir varyasyon geliştirdi. Bu umut verici. Ancak bundan sonraki varyasyonların nasıl olacağını bilemiyoruz.

- Keşke tüm dünya aşılı olsa… o zaman tüm dünyada “birbirine sarılma ve hastalıktan kurtulma günü” bile yapabiliriz. Ancak covidin omicron sayesinde bitebileceği ihtimali doğru olsa bile yeni varyant gelişme riski devam ediyor. Az gelişmiş ülkelerde aşılanma oranı %10’un altında. Bu ülkelerde tehlikeli yeni varyantlar oluşabilir.

- Hastalık geçirilerek Covide karşı bağışıklık elde edilememektedir. Tekrar ve tekrar hastalandırabilir.

- Mutasyon ve varyasyonların oluşma riski  hastalığın en çok olduğu zamanlarda (virüs kolay çoğaldıkça) olur. Yani şu sıralar yeni varyasyonlar görebiliriz. Oysa hastalık hafif geçiyor, öldürmüyor algısı gelişiyor.

- Anlaşılan hastane ve yoğun bakım yatak kapasitesi sıkıntıya girmedikçe giderek daha fazla serbestlik gelecek gibi gözüküyor…

- Günlük pratiğimde hastaneye yatan, entübe edilen ve aşı olmadığı ya da eksik olduğu için hayati tehlikesi olan hastalarla ilgileniyorum. Hepsi aşı olmadıkları için pişman..

- Unutmayın Covid sadece Covid değildir. Başta kanserler olmak üzere birçok hastalığın tanı ve tedavisinde gecikmeye neden olmaktadır. Hemen her gün Covid nedeniyle tanı gecikmesi olduğu için ameliyat şansını kaybetmiş akciğer kanserli hasta muayene ediyorum..

- Tekrar hatırlatmak lazım; her gün 100-150 insanımız hayatını kaybediyor. (Adıyaman Doğru Haber)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER