DEPREM SONRASI VERTİGO ARTIŞI

Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji bölümü hekimlerinden Uzm. Dr. İlker Bebek, 6 Şubat'taki depremlerin ardından acil servislere en sık başvurulan sebeplerden birinin Vertigo şikâyetleri olduğunu açıkladı.

DEPREM SONRASI VERTİGO ARTIŞI

Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji bölümü hekimlerinden Uzm. Dr. İlker Bebek, yaşanan depremden sonra Vertigo şikâyetlerinin arttığını belirterek uykusuzluk ve stres bozukluklarının Vertigoyu tetiklediğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından deprem bölgesinde acile başvuran hastalarda psikojen ve anksiyeteye bağlı olarak Vertigo şikâyetlerinin arttığını açıklayan Uzm. Dr. İlker Bebek; “Depremden sonra olan psikojen ve anksiyeteye bağlı Vertigo hastalarımızın sayısı oldukça arttı. Bu sebeple psikojen hastalıklara, anksiyeteye yönelik tedavileri diğer vertigo tedavilerimize ilave olarak tercih ediyoruz. Hastalar acil servislere, dururken hareket ediyormuş hissi, çevrenin dönmesi hissi ya da ayağının altından yer kayıyormuş hissi gibi hastadan hastaya değişen şikâyetlerle geliyor” dedi.

DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 10’UNU ETKİLİYOR

Vertigonun hayat kalitesini düşüren önemli bir sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyen Uzm. Dr. Bebek; “Dünya nüfusunun hemen hemen  yüzde 10’unun etkilendiği bu hastalıktan erkeklere göre kadınlar daha çok etkilenmektedir. En sık başvuru sebeplerinden olan vertigo genelde beynin kan dolaşımında bir yetersizlik olduğu durumlarda görülen baş dönmesi (Santral Vertigo) ve kulaktaki denge merkezinin etkilenmesine bağlı olarak dengenin bozulması (Periferik Vertigo) olarak ikiye ayrılır. Bunun yanında Kalp ve Damar sistemi hastalıkları, Metabolizma hastalıkları da nedenler arasındadır. İnme, Migren, Beyin tümörleri gibi beyinle ilgili nedenler yanında iyi huylu pozisyonel baş dönmesi (Benign pozisyonel Vertigo) ve iç kulaktaki aşırı basınç (Meniere) gibi nedenler arasındadır” dedi.

İLAÇLA TEDAVİSİ MÜMKÜN

Vertigonun nedenini araştırmak ve patolojinin ortaya konması için multidisipliner bir yaklaşım ve kapsamlı tetkikler gerektirdiğini belirten Uzm. Dr. Bebek, “İyi huylu pozisyonel baş dönmesinin (Benign pozisyonel Vertigo) en sık görülen vertigo nedeni olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Bebek, “İç kulaktaki denge organından beyne sinyal taşıyan denge sinirinin iltihaplanması ile karakterize olan iç kulak enfeksiyonu (vestibüler nörit) iç kulak su basıncının artmasıyla (Meniere) kulak kaynaklı vertigo nedenleri arasındadır. Gerekli muayeneleri tamamlanan ve iyi huylu pozisyonel baş dönmesi teşhisi konan hastalara baş dönmesi için bazı manevra tedavileri yapılır ve genelde ilaç tedavisinde ihtiyaç duymadan tedavisi tamamlanmış olur” dedi.

SAĞLIKLI BESLENME ÖNEMLİ

Vertigo nedenleri dışında uyku düzensizliği, başa alınan darbe ve stres bozukluklarının da nedenler arasında sıralanabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Bebek; “Şubat ayında yaşadığımız büyük deprem felaketinden sonra hastanelere Vertigo şikâyetleri ile gidenlerin sayısında gözle görünür oranda artış gözlendi. Bu hastaların bazısı önceden Vertigo atakları geçirenler olmakta, büyük kısmı depreme bağlı anksiyete, stres bozukluğu ve kaygılı ruh hali gelişen hastalardan oluşmaktadır. Bu tür hastalara nörolojik ve KBB muayeneleri yapılıp müdahale edilmesi gereken bir şey var mı diye inceleriz. Sağlıklı bir beslenme çok önemlidir. Bol su içmek, çay, kahve, sigara, tuz tüketiminin azaltılması Vertigo hastalıkları için önemli önerilerdendir. Stres seviyesini düşüren önerilerde bulunup gerekirse ilaç tedavileri eklemeyi öneriyoruz” dedi.

Konya Kızılay Hastanesi, Türk Kızılay’ın bir iştiraki olup, Kızılay Sağlık Grubunun işlettiği hastane ve tıp merkezlerinden biridir. (HABER: Mehmet Emin Danış)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER