Prof. Dr. Kocatürk; İlkbahara Kadar Virüsü Yeneriz

İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, koronavirüsle ilgili sorularımızı cevapladı.

Prof. Dr. Kocatürk; İlkbahara Kadar Virüsü Yeneriz

PROF. DR. KOCATÜRK SORULARIMIZI CEVAPLADI

Virüsün mart ayından beri mutasyona uğrayarak bulaşıcılık oranının yükseldiğini belirten Prof. Dr. Kocatürk; "Mart ayında başlayan mücadele kapsamında alınan tedbirlerle mayıs sonlarına doğru vaka sayısı binli rakamlara indi, biz yüzlü rakamları umuyorken kişisel tedbirlerin azaltılması sonucu yeniden yükseldi" dedi.

Prof. Dr. Celalettin Kocatürk'le gerçekleştirdiğimiz mini röportajımız şöyle:

İKİ-ÜÇ AYA DAHA İHTİYACIMIZ VAR..

ADH- Nasıl bir hastalıkla karşı karşıyayız?
CK- Henüz sırrını çözemediğimiz bir hastalıkla mücadele ediyoruz.
ADH- Bir ara etkisi azalmıştı, vaka sayısı oldukça düşmüştü, neden arttı?
CK- Mayıs sonlarına doğru vaka sayısı binli rakamlara indi, biz yüzlü rakamları umuyorken kişisel tedbirlerin azaltılması sonucu yeniden yükseldi. Vaka sayısının azalmasına bakıp 'bu virüsü yendik' havasına girmemek lazım. Daha sıkı tedbirler alarak ilaç ve aşı çalışması yapan bilim insanlarına zaman kazandırmamız gerekiyor. Henüz iki-üç aya daha ihtiyacımız var."

VİRÜS MUTASYONA UĞRADI

ADH- Virüs mutasyona mı uğradı?
CK- Evet. Bu virüs kendini kopyalamıyor, vücuda girerek kendini kopyalatıyor. Önemli olan bu mutasyon sonunda nasıl bir değişime uğradığı..
ADH- Bulaşıcılık ve öldürücü olma özelliğinden mi bahsediyorsunuz?
CK- Evet. Laboratuar ortamında elde edilen verilerde de klinik verilerinde de bunu destekleyen bulgular var. Test sonucu pozitif olup tedavi altına alınan, yoğun bakım aşamasında olan ve yoğun bakımda iken makineye bağlanarak tedavi altına alınan hasta sayısında ciddi bir artış var, bu endişe verici. Eldeki verilere göre bulaşıcılık oranı arttı, biz bu mutasyonda bulaşıcılık özelliği artsa da öldürücülük oranının azalmasını, ortadan kalkmasını istiyoruz. Şu anda yapılan tüm çalışmalar bu yönde.
ADH- Aşı çalışmaları hangi aşamada?
CK- Şu anda İngiltere, Almanya, Rusya, Çin ve Amerika'da aşı çalışması devam ediyor. Virüsün ölümcülüğünün azalması için bu çalışmaların başarıya ulaşması lazım, onun için de bizler tedbirlerimizi arttırarak bu bilim insanlarına zaman kazandırmalı ve yayılma hızını asgariye indirip vaka sayısını azaltmalıyız.

İLKBAHARA KADAR VİRÜSÜ YENEBİLİRİZ

ADH- Durum çok mu kötü?
CK- Artık çok sayıda ilaç ve aşının insanlar üzerinde deneniyor olması sevindiri bir gelişme. Eğer kişisel tedbirlerimizi arttırırsak ve yetkili kurum ve kişilerin uyarılarını dikkate alırsak bu yükseliş sonbaharda yeniden düşer ve aşı ve ilaç çalışmaları da ilkbahara kadar sonuçlanır diye düşünüyorum. Yani ilkbahara kadar yenebiliriz. Önemli olan bu sürede virüsün yayılma hızını düşürerek verdiği zarar oranını azaltmaktır.

TEDBİRLERİ TİTİZLİKLE UYGULAMALIYIZ..

ADH- Okuyucularımıza vereceğiniz son mesaj nedir?
CK- Bu virüse karşı henüz etkili bir ilaç veya aşı henüz yok. Yapılan bütün araştırmaların başarıya ulaşması için zamana ihtiyaç var. Bilim insanlarına zaman kazandırmak için de herkesin kişisel tedbirlerini titizlikle uygulaması gerekiyor.
ADH- Teşekkür ederiz.

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER