ADIYAMANLI DEPREMZEDELER ÜNYE’DE AĞIRLANACAK

Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ünye Çınarsuyu Tabiat Parkı’nda Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından kurulması kararlaştırılan ve Adıyamanlı depremzede ailelere yönelik hazırlanan Psikososyal Destek Merkezi’nin tanıtım programına katıldı.

ADIYAMANLI DEPREMZEDELER ÜNYE’DE AĞIRLANACAK

Çınarsuyu Tabiat Parkı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen programa, Vali Tuncay Sonel’in yanı sıra Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yunus Özdaş, Orkent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şen katıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Orkent AŞ, Ordu Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü ve “Beni Hafife Alma Platformu” arasında imzalanan “Cansuyu Çınarsuyu Psikososyal Destek Kampı” projesi tanıtımında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel; “Ordu’muzun güzel ilçesi Ünye’mizde, böyle özel ve güzel bir günde emek verilerek yapılan bu tesisin, çocuklarımıza, gençlerimize, Ünye’mize, Ordu’muza ve ülkemize güzellikler getirmesini rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Tesiste Adıyamanlı depremzede gençleri aileleriyle beraber ağırlayacaklarını ekleyen Vali Sonel, şöyle devam etti; “6 Şubat'ta 11 ilimizi etkileyen asrın felaketini yaşadık. İlk gün itibariyle Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ordu’muzun 19 ilçesi, aziz milletimizin her bir ferdi, Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde deprem bölgesine gidildi. Adıyaman'da, Ticaret Bakanımız ve Ulaştırma Altyapı Bakanımız, devletimizle, milletimizle el ele, Adıyamanlı kardeşlerimizin yanında olmaya gayret ettik. Yine şehrimizden ve bölgemizden depremde zarar gören diğer illerimize arkadaşlarımız gittiler. Rabbim bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize de bu vesileyle Allah’tan rahmet diliyor, yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Psikososyal Destek Merkezi’nin tanıtım programında bulunmaktan keyif aldığını söyleyen Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak; “Deprem Koordinasyon Merkezinde ve kamu kurumlarında bir koordinasyon yapıldı. Ben de orada bilfiil bulundum. Sayın Valimiz biraz önce ifade etti. Onlar doğrudan o felaketi, bölgede yaşadılar, hissettiler. İlk andan itibaren bu psikososyal desteğin ne kadar zorunlu olduğu ortaya çıktı. Orada onu çok rahat bir şekilde görme fırsatı oldu” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise; “Dünyanın sayılı depremlerinden bir tanesi ülkemizde oldu ve devletimizin güçlü elleriyle bu halloldu. Şimdi, güzel Ünye'mizin Çınarsuyu Tabiat Parkı'nı da psikososyal destek merkezi kuruyoruz. Bizim aynı zamanda kardeş şehrimiz olan Adıyaman'dan gelecek olan genç kardeşlerimiz, aynı zamanda travmayla karşılaşan yetişkinler burada terapi görecekler. Burası bu bakımdan örnek bir çalışma oldu” dedi.

Orkent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şen ise, dünyada ilk olan bu projeyle hedeflerinin gönüllü bireyler ve aileler ile psikososyal destek alacak çocukların ve vatandaşların etkileşimini sağlamak olduğunu, aynı zamanda çocuklara verilecek eğitim ve aktivite desteğiyle çocukları doğal yaşam alanı içinde hayata hazırlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Psikososyal Destek Merkezi’nin protokolü imzalandı. İçerisinde bungalov kır evleri, düğün salonu, restoran, kafe, kamp alanları bulunan tesis hızla devam eden bakım onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla kapılarını ilk olarak depremzede refakatsiz çocuklar ve depremden etkilenen ailelere açacak.

6-18 yaş arası çocukların ve yetişkinlerin yerleştirileceği Çınarsuyu Tabiat Parkı, “Cansuyu Çınarsuyu Psikososyal Destek Kampı” projesi kapsamında depremzede refakatsiz çocuklar ve depremden etkilenen ailelere rehabilitasyon merkezi olarak hizmet verecek. (HABER: Mehmet Emin Danış)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER