ORDU BELEDİYESİ İFLAS MI ETTİ?!..

31 Mart Yerel Seçimlerine İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, Ünye'de yaptığı konuşmasında, görevden ayrıldığında Belediye'nin 180 milyon lira borcunun, 66 milyon lira da nakit parası olduğunu belirterek, şu anda Ordu BB'nin bütün bankalara olmak üzere toplam 4 katrilyon 4 milyon lira kredi borcu olduğunu ifade etti.


Dil sürçmesi miydi, Başkan Adayı Yılmaz, eski para birimiyle mi söyledi bilemiyorum, aynı ifadeyi video kayıtlarından defalarca geri alıp dinledim, tamı tamına "4 katrilyon 4 milyon lira" dedi. Yani rakamla yazmak gerekirse "4.004 katrilyon" dedi. Ben bunu dil sürçmesi veya eski para birimine göre söylemiş kabul etmek istiyorum ama eğer dil sürçmesi ise niye kendi borcunu ifade ederken sürçmedi de Ordu BB'nin şimdiki borcunu söylerken (üstelik aynı konuşmada 2 defa üst üste) sürçtü diye sormadan da geçemeyeceğim?


Enver Yılmaz, bu iddiasını Fatsa'da da sürdürerek, şu anda Ordu BB'nin iflas ettiğini, Türkiye'deki bütün bankalara faizli kredi borcu olduğunu ve günlük 1 trilyon lira borç ödemek durumunda olduğunu ifade etti. Burada da sanırım Sayın Yılmaz, eski para birimiyle konuştu diye düşünerek 1 milyar lira günlük borç ödendiğini varsayalım... Ama "tefecilere bile" olan bir borçtan bahseden Sayın Yılmaz'ın bu iddiası oldukça büyük ve korkunçtur...


Ordu BB Başkanı olmadan önce de Bakanlık dahil Türkiye'nin en önemli kurumlarında görev yapmış olan Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler'in bu iddialara nasıl cevap vereceğini merakla bekliyorum...


Umarım bahsedilen borç miktarı bu kadar yüksek değildir, çünkü bu para Ordu halkının, Türk Milletinin parasıdır. Enflasyon altında ezilen halkımızın bunca borcun yüküyle 5 yıl daha ezilmesini asla istemem.


Henüz bütün partilerin adayları sahaya inmedi ama görülen o ki, AK Parti ve İYİ Parti'nin 31 Mart 2024 seçimlerinde yarışacağı illerin başında Ordu olacak... Nitekim, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener de "Gözünüz Ordu'da olsun" diyerek hem partililerinin hem de siyaset çevresinin dikkatini Ordu iline çevirmiş oldu.


Başka illeri bilemem ama Ordu seçim meydanı sanırım çok sert ifadelere sahne olacak ve seçim süreci tartışmalı bir rekabetle geçecek... Zira, 2019 yılına kadar Ordu BB'nin Başkanlığını yapan Enver Yılmaz, sert ifadelerle Ünye'den başlattığı seçim çalışmasında mevcut Başkan Güler ve taraftarlarının da kendisiyle ilgili çeşitli iddialar dile getirdiğini vurguladı... yani onlar da sert ifadelerle yarışa girmişler...


Umarım, bu seçim yarışı söz düellosunun dışında olumsuzluklara sahne olmaz... İnşallah, Türkiye genelinde ve Ordu'da seçimler konuşmaların dışında sertliklerden uzak, sakin ve düzeyli geçer.


Mehmet Emin Danış

YORUM EKLE