“KOŞUN KOŞUN VALİ GELMİŞ”

(Bağımsız Kürsü)

Beş dönem vekilimiz olarak TBMM’sinde bizleri temsil eden hemşehrimiz AV. AHMET AYDIN bakan yardımcısı oldu.

ADIYAMANLI olarak sevindik mutlu olduk. Kendisini kutlar yeni görevinde başarılar dilerim.

“KOŞUN KOŞUN VALİ GELMİŞ” başlığı, değerli dostum NECATİ ATAR’IN 20 yıl önce ilimize yeni atan valilerle ilgili yazmış olduğu yazısından aldım!

Baktım ki, o günden bugüne hiç birşey değişmemiş, ADIYAMANLININ valilere karşı heyecan ve sevgisini yerinde tespit eden, yazı başlığını hoş görüsüne sığınarak izinsiz kullandım!

Kendisine buradan, ANKARA’DAN duygu yüklü selamlar ve sevgilerimi yolluyorum!

Bilindiği üzere, bu memleket 48 ayda 4 vali değiştirip tarihe geçerken, yine 5 ay valisiz bırakılarak bir ilke imza atan bir il oldu!

Depremden 5 ay sonra bizimde bir valimiz oldu!

Şimdi mutlu ve sevinçliyiz...

Her ne kadar yeni valimiz, bir takım” Hoş geldiniz,sefalar getirdiniz efendim” diyip selfi çektirme yarışı içerisinde olacaklara kapısını kapatmış izlenimi verip sahaya inmiş ise de, olsun biz yine bir yolunu bulur selfimizi çekmek için yarışa gireriz!

Önce SAYIN VALİYE bazı özelliklerimizi hatırlatmak isterim;

ADIYAMAN VALİLERİ ÇOK SEVER VALİLERDE ADIYAMAN'I!

SAYIN VALİ, biz ADIYAMANIZ, 13 aylık valiye daha hiçbir icraatı yokken methiyeler dizen,”TARİHE İSMİNİ ALTIN HARFLERLE YAZDIRACAK BİR VALİ” “DEVLETİN YETİŞTİRDİĞİ ENDER DEVLET ADAMI” diyen, ADIYAMANIZ!

Sizden önce 3 yıl bu memlekete hizmet etmiş, bilhassa insanı münasebetleri ve alçak gönüllüğü ile vatandaşla iç içe olup onların dertlerini dert edinen, VALİ MAHMUT ÇUHADAR’I DA gelmiş geçmiş en büyük vali ilan eden, daha sonra Depremden sonra “VALİ BİZE GÜLDÜ” diyerek “GÜNAH KEÇİSİ” olarak istifaya zorlanan VALİ için çıtı çıkmayan bir ADIYAMANIZ!

Herkes sus-pus oldu, beraber seçim propagandasına gittiği siyasiler konuşmadı sustular, methiyeler dizen STK’ lar, makamında boy-boy fotoğraf çektirip Facebook da servis eden yalakalardan bir ses çıkmadı!

EVET, BU BÖYLE BİLİNE!

SAYIN VALİ OSMAN VAROL, ilimize zor bir zamanda geldi. Depremde zarar gören iller arasında yüzde 68,1 oranla en ağır hasarı gören ADIYAMAN’DA 5 aydır birtakım olumsuzluklar devam ederken, vatandaş tedirgin, belirsizliklerle karşı-karşıya.

Bu memleket canlarını kefensiz toprağa verdi. 3-4 gün aç susuz kaderine terk edildi. Gözleri önünde, enkaz altında feryat eden çocuklarının çığlıklarıyla baş-başa bırakıldı!

O, 3 gün DEVLET yoktu, çığlığımızı, feryadımızı duyan olmadı!

Toplumuz yaralı, unutulmayacak acılar içerisinde, bir aileden 60-70 can kaybı var. Birçok aile yerini yurdunu terk etmiş gurbet-gurbet dolaşırken memleket özlemi çekiyor. Bu memlekette kime dokunsan dertli, üzüntülü, geleceği belirsiz, çoluk çocuklarının geleceği için endişeli!

Şehir içme suyu sağlıksız içilmiyor!

Toplam 21 bin 201 Ağır hasarlı binamız varmış, daha bunların yüzde 15’i yıkılıp sözde enkazı kaldırılmış, geri kalanı 2 ay içerisinde kaldırılacakmış, kaplumbağa hızıyla gider enkaz kaldırma çalışmalarının 2 ayda bitmesi bir soru işareti!

Yıkım ve enkaz kaldırma bir türlü düzene girmedi, toz-duman yerinde bırakılan molozlardan vatandaş şikayetçi!

İş yeri ve ev kiraları başını almış gidiyor!

Birçok yarım kalmış evler ve siteler inşaata başlamak için bir işaret bekliyor!

Kentin, sosyal ve ekonomik durumu, kent kimliği, kent kültürü ile ilgili geleceğe dönük ne gibi plan ve projeler var, vatandaş bilmek istiyor!

Sorun çok, karşınızdaki tablo karmakarışık, işiniz çok zor SAYIN VALİM!

Tüm bunlara karşı SAYIN VALİNİN, kültür yapısı ve yaşam tarzları değişik olan AMASYA ve AĞRI gibi illerde 3’er yıl VALİLİK yapması bu memleket için büyük bir şans!

“ŞEHRİN RUHUNU, DOKUSUNU YENİDEN İHYA EDERKEN HİÇBİR VATANDAŞI YALINIZ BIRAKMAYACAĞIZ. STK’MIZIN HER VATANDAŞIN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ OLACAK. ŞEHİRİMİZİ ORTAK AKILLA YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ” demeniz,

Gelir gelmez makamda değil halkla içe olmanız, çiçek kabul etmemeniz, sahaya inerek halkın dertlerini bizzat yerinde dinlemeniz, bizler için umut verici olmuştur!

İşinizin çok zor olduğunu sizde çok iyi biliyorsunuz!

Ancak, şunu özellikle belirtmek isterim; ADIYAMAN büyük beklentileri olmayan bir ildir. İlgi, alaka ve bir tebessüm ve küçük şeylerle mutlu olan bir kenttir.

Bakın, 21 yıldır bu memleketin bir karış tarım arazisi sulanmamış, Devlet Hastanesi olmayan tek il. il nüfusu 600 bin olan ELAZİĞ’DA hasta yatak sayısı 3160 iken, 635 bin nüfuslu bu kentte hasta yatak sayısı 1405.Turizmimde, Dünyanın 8. Harikası varken sınıfta kalmış, halen 41 yıl önce yapılan MÜZEYE talim eden bir il. Mahallelerde kreş, etüt merkezi, kütüphane göremezsiniz. 21 yılda çok amaçlı kültür sitesi bu memlekete layık görülmemiş. İlin yapısı çok müsait olduğu halde bir RAYLI SİSTEM projesi geliştirilmediği gibi hayali bile kurulmamış. Tarih, kültür ve arkeoloji bakımından zenginliği ile ses veren bu kent için bir turizm cazibe merkezi bile oluşturulmamış!

Görüyorsunuz, şimdi ADIYAMAN yıkık, dökük enkaz altında, ismini bile değiştirdiler oldu ACIYAMAN.

Bu ACIYAMAN’ın çok hızlı bir şekilde acil hizmetlere ihtiyacı var.

Size kolay gelsin, ACIYAMAN’a hoş geldiniz, her olumlu çalışmanızda yanınızda olacağız!

SELAM VE SAYGILAR.

Mahmut Tekin

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali ÖZTÜRK (Emekli Eğitim Yöneticisi)
Ali ÖZTÜRK (Emekli Eğitim Yöneticisi) - 12 ay Önce

Selamlar,saygılar sunarım değerli âbim.
Tespit ve önerilerinize katıllmamak mümkün mü?
Haddim olmadan,bizat sizin tabirinizle “Tosun Paşa” valimizin,Adıyaman hava alanı onarımda olduğu için Ş. Urfa’ya inişini ve protokolün karşılama törenini hatırlattığınızı bildirmek isterim.