KİM BUNLAR?

(Bağımsız Kürsü)

Depremden sonra acılar içerisinde canlarını, mallarını kayıp eden, esnaf, memur, köylü, işçi birtakım sıkıntılarla mücadele edip, hayatlarını bir düzene sokmak için büyük uğraşlar verirken, birde geleceklerini karanlığa gömecek, birçok hastalığa davetiye çıkaran “ASBESTLE” uğraşıyor.

ADIYAMAN merkezde olduğu gibi, yıkım yapılan bazı ilçelerimizde de bu sorun maalesef tam manasıyla ortadan kaldırılmazken, vatandaşlar bilhassa KANSER tehlikesiyle karşı-karşıya bırakılıyor.

İşte yetkililerin dikkatine, BESNİ ilçemizden enkaz kaldırmayla ilgili güvenilir kaynaktan gelen mesaj;

“SULAMA YAPILMIYOR, AYRIŞTIRMA ENKAZ YERİNDE YAPILIYOR, ÖNCE DEMİRLER YÜKLENİYOR SONRA KALAN MOLUZLAR”

GÖLBAŞI ilçemizden de bu tür şikayetler geliyor.

Sorumsuzca yapılan yıkımlarda, denetimlerde yetersiz kalınca “ASBEST” tehlikesi vatandaşı huzursuz ediyor.

ASBEST gözle görülmeyecek seviyede lifli kanserojen madde olarak biliniyor.

Konutlarda, çimento ve boya karışımında, su ve kanalizasyon borularında olduğu gibi birçok inşaat malzemesi “ASBEST” içeriyor!

Bu nedenle konut yıkım işlemlerinde çok dikkatli olunması gerekirken, yıkım aşamasında ASBEST LİFLERİ ortaya çıktığı için, mutlaka su kullanılması gerektiği belirtiliyor!

“ASBEST” başta KANSER olmak üzere, gırtlak ve sindirim sistemini etkilediği, Ciltte yara, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması, akciğer zarı arasında sıvı toplanması gibi hastalıklara sebep olduğunu uzmanlar söylüyor!

KARADAĞ’DAN şehir merkezine gelen toz bulutları ile birlikte, yıkım ve ayrıştırma işlemlerini sorumsuzca yapan kanun, nizam dinlemeyen, çoluk-çocuğumuzun geleceğini tehlikeye atan, bu “BABAYİĞİTLERE” bir türlü baş edemiyoruz!

PEKİ, KİM BUNLAR?

Bakan emrediyor, hıfzıssıhha karar alıyor, vali bir yandan, belediye bir yandan, vatandaşı, muhtarı, gazetecisi sesi çıkan herkes yapmayın etmeyin diyor, ancak dinleyen yok. Vatandaşın çığlığı hiçe sayılıyor!

Vatandaş KANSERLE öldürmeye çalışan bu “ZAT-I MUHTEREMLERİN “ arkasında hangi siyasetçi, hangi bürokrat var?

4-5 aydır bu memleketin kaderiyle, çoluk-çocuğumuz geleceği ile oynama hakkını bunlara kim verdi?

Kim yaptı bu ihaleleri?

Araç ve gereçleri yeterli mi?

Şartnameyi kimler hazırladı?

Bu kural tanımayan firmalara, bugüne kadar bir ceza uygulandı mı?

Binaların yıkılması hakkında ki, yönetmenliğe ne kadar uyulmakta, seçici yıkım yapılmadan ana yıkıma geçilmesi, insan sağlığı, can ve güvenliği, çevreyi koruma, “ASBEST” ve benzeri tehlikeli kimyasal içeren imalatlarla ilgili yönetmenlik maddeleri şartnamede göz önüne alındı mı?

ALINDIYSA, BU VURDUMDUYMAZLIK, ŞARTNAME DİNLEMEMEZLİK NİYE?

BU SORUMSUZCA DAVRANMANIN GÜÇÜ NEREDEN GELİYOR?

Mahmut Tekin

YORUM EKLE