HAYIRSEVERLERE DUYURULUR, TABLET SAYISI YETERSİZ

Devamlı okuyucularım bilirler, Ağustos ayında, yani okullar henüz açılmadan ülke gündemini meşgul eden en önemli sorunların başında “uzaktan eğitimden faydalanamayacak kadar fakir öğrencilerin durumu ne olacak” cümlesini kapsıyordu.

Resmi açıklamalar ve tartışmaların yoğun olduğu o günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından, 25 milyon öğrenci ve onlara eğitim verecek olan 1 milyon öğretmenin internet tabanından yararlanılan bir sistemle “evden çıkmadan”, “virüsle muhatap olmadan” eğitim göreceğini açıklanmıştı.

Konuyla ilgili bir çalışma yapmış ve bu eğitim sistemine göre söz konusu en az 26 milyon kişinin internet imkanının (altyapı) anlamında yeterli imkana sahip olmadığını öğrenmiştim.

Bu çalışmamın hemen ardından da “BİLGİSAYARSIZ ÖĞRENCİ KALMASIN” başlıklı bir makale yazmış, ardından da ülke genelinde bir yardım kampanyası başlatmıştım.

Malum olunduğu gibi Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay, 10 bin tablet dağıtacaklarını belirterek kampanyaya ilk desteğini açıklamış, ardından İstanbul Esenler Belediye Başkanı hemşerim Sayın Mehmet Tevfik Göksu ve ünlü TV programcısı Sayın Acun Ilıcalı da zincirin genişlemesine katkı vermişti.

Aradan geçen sürede kampanyanın altyapısının geç hazırlanması nedeniyle dağıtımlarda aksama olduysa da nihayet ülke genelinde tablet dağıtım çalışmaları hızlandı.

Örneğin Adıyaman’da kampanya kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği 11 bin adetlik ilk dilime ek, Merinos’un sahibi Erdemoğlu Holding’in 500, Adıyaman Belediyesinin 2.300, ATSO’nun 55 adetlik bağışlarıyla da artan ilk teslim listesinin dağıtımı başlamış oldu.

Bu konuyla ilgili haberlerin yayınlanmasını müteakip okuyucularımızın da aklında çeşitli sorular belirmiş oldu. Sizler, haklı olarak bu tabletlerin nasıl ve hangi kriterlere göre dağıtılacağını merak ediyorsunuz…

Bu soruların cevabını da İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet Alagöz’den edinerek sizleri aydınlatmaya çalıştım, şöyle ki;

Tablet dağıtımının kriterini Milli Eğitim Bakanlığı belirlemiş. Bu kriterlere göre aynı ailedeki öğrenci sayısı, ailenin gelir durumu, öğrencinin başarı durumu göz önüne alınarak “okulların” belirlediği listeye göre dağıtım yapılacak.

İl Genelinde 200’e yakın EBA Destek Noktası belirlediklerini söyleyen Sayın Ahmet Alagöz, bu noktalara eşit ve adil bir teslimat sırası uygulandığını “istense bile torpil” yapılmasının mümkün olmadığını özellikle belirtti.

Önemli olan da bu. Tabletlerin gerçek ihtiyaç sahiplerine, “adil” ve “hızlı” bir şekilde ulaşması duyarlı her insan gibi bu kampanyaya vesile olan benim en büyük temennimdir.

Bu vesileyle altını çizerek bir kez daha belirtmek isterim ki, gelen ve gelecek olan tablet sayısı ilimizin ihtiyaçlarına yetmiyor. Gönül ister ki, istisnasız her öğrenci bu imkana kavuşsun ama maalesef sayı yetersiz. Bu nedenle hayırseverlere çok büyük ihiyacımız olduğu da kesin.

Bir kez daha sesleniyorum, “bir taneden ne çıkar” demeyin, kimin kaç adet yardım etme imkanı varsa lütfen bu kampanyaya destek olsun… Ayrıca lütfen internet ulaşım konusunda da ihtiyaç olduğunun unutulmaması gerekiyor, bu öğrenciler hepimizin geleceğidir…

YORUM EKLE