ŞAKİR GÜREL; “MEDYA MESLEK YASASI ÇIKARILMALIDIR”

TİMEF Başkanı Şakir Gürel; “Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü için acilen Medya Meslek Örgütleri bir araya gelmeli, Medya Meslek Yasası çıkarılmalıdır” dedi.

ŞAKİR GÜREL; “MEDYA MESLEK YASASI ÇIKARILMALIDIR”

24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Tüm İletişim ve Medya Federasyonu Genel Başkanı Şakir Gürel; Gazete, Radyo, Televizyon ve İnternet Gazeteciliği dahil Türkiye’de medyanın özgürlüğünü tümüyle kaybetme riski ile karşı karşıya geldiğini belirterek, Medya Meslek Örgütlerini ANADOLU MEDYASI ÇALIŞTAYI ve PLATFORMU’nda bir araya gelmeye ve işbirliğine davet etti.

TİMEF Başkanı Gürel 24 Temmuz Basın Bayramını kutladığı açıklamasında özetle; “Türkiye’de basılı gazeteler teknolojik gelişmeler ve Basın İlan Kurumu’nun (BİK) bu yöndeki politikaları nedeniyle hızla tiraj kaybetmeye ve kapanmaya başladı. Radyolar yüksek telif ücretleri altında eziliyor. Özel Televizyonların sayısı ilk açıldığında 394’dü, şimdi 30’lara kadar düştü. Dünya’da internet ile dijitale evrilen gazetecilik, Türkiye’de adeta tehdit, şantaj, karmaşa ve kaosun bir parçası haline geldi. Son çeyrek asırda tarafsızlığını, bağımsızlığını ve etkinliğini kaybeden Türk Medyası, gelinen noktada özgürlüğünü tümüyle kaybetme riski ile karşı karşıya. Tehlikenin önlenemez boyutlara ulaşmadan çözüme kavuşturulması, öncelikle ve bizatihi Medyanın kendi görevidir. Bunun için Medya Meslek Örgütlerini ANADOLU MEDYASI ÇALIŞTAYI ve PLATFORMU’nda bir araya gelmeye ve işbirliğine davet ediyorum” dedi. (HABER: Mehmet Emin Danış)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER