KADINLAR İÇİN BİLGİLENDİRME SEFERBERLİĞİ

Adıyaman’daki birçok kurum kadına ve çocuklara yönelik şiddete karşı seferber oldu. Konuyla ilgili uzamanlar şehir genelinde KADES uygulaması konusunda bilgilendirme çalışması yapıyor.

KADINLAR İÇİN BİLGİLENDİRME SEFERBERLİĞİ

Adıyaman’da, kadına ve çocuklara karşı şiddetin önlenmesi amacıyla kamu kurumları seferber oluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, Adıyaman Adliyesi Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince kent merkezinde kadınlara, kadına yönelik şiddete karşı bilgi verildi.

Kadın Acil Yardım İhbar Uygulamasının (KADES) anlatıldığı programda kadın şiddetine karşı bütün kurumların seferberlik içerisinde olduğu vurgulandı. Demokrasi Parkında açtıkları stantlarda kadınlara bilgilendirmelerde bulunan ekipler, kadınlara kullandıkları akıllı telefonlara KADES uygulamasını indirmelerini ve meydana gelebilecek durumlarda KADES yardım butonuna basmalarını istedi.

Bilgilendirmelerin belirli aralıklarla devam edeceğini belirten ekipler, bilgilendirmeler çerçevesinde 10’e yakın kadına ulaştıklarını 2022 yılı sonuna kadar il merkezinde ulaşmadıkları kadın bırakmayacaklarını hedeflediklerini söyledi. Ekipler, yaptıkları bilgilendirmelerin dışında kadınlara broşürler vererek okumalarını istedi.

KADES NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. İsteyen herkes hiç zorlanmadan, birkaç dakika içerisinde bu uygulamayı telefonuna indirebilir. Uygulamanın yüklü olduğu telefonu kullanan kişilerin yardım için kullanması durumunda en yakın güvenlik ekibi 3-5 dakika içerisinde yanına ulaşarak destek oluyor. (İHA)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER