BESNİ’DE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, dolu yağışından zarar gören Besni’ye giderek Kaymakam Nazlı Demir’le birlikte hasar tespit çalışmalarını inceledi.

BESNİ’DE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Besni’de yaşanan dolu felaketi nedeniyle ilçede hasar tespit çalışması başlatıldığını açıklayan TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili İbrahim Halil Fırat ve uzmanların bulunduğu bir ekiple bölgede incelemede bulundu.

İlçede yer yer yüzde 30 ila 100 arasında zarar gören ürünler olduğunu ifade eden Milletvekili Ahmet Aydın; “Malum olduğu üzere, özellikle Besni ilçemizde meydana gelen yoğun ve etkili dolu yağışı nedeniyle zarar gören ekili alanları, tarım arazilerini ve bahçeleri yerinde incelemek için milletvekili arkadaşlarımız, kaymakamımız, devlet görevlilerimiz ve teşkilatımızla birlikte   çalışmalarımıza başladık. Öncelikle, Besni Kaymakamlığı’nda yapılan durum değerlendirme toplantısının ardından yerinde incelemelerde bulunmak üzere hemşerilerimiz, çiftçilerimiz ve köylülerimiz ile istişarede bulunmak için saha çalışmalarımıza devam ettik. Besni ilçemizde 3 Mayıs 2022 tarihinde meydana gelen dolu yağışı nedeni ile ilçemize bağlı Çaykaya, Eğerli, Kurugöl, Karagüveç, Boncuk, Toklu, Camuşcu, Kargalı, Çakırhöyük, hasanlı, Aktepe, Yoldüzü, Akdurak, Yazıbeydilli, Çomak, Hacıhalil, Beşyol, Kesecik, Sayören, Kızılin, Ören köylerimizde; yaklaşık 35 bin dekar alanda antepfıstığı, bağ, badem, pamuk, mısır, buğday, arpa, sarımsak, nohut, mercimek ve patates gibi zirai faaliyetlerin yapıldığı yerlerde, ürün bazında ve bölgesel olarak değişmekle birlikte yüzde 30 ile  yüzde 100 arasında zarar meydana geldiğini tespit etmiş olduk” dedi.

Yağışların devam etmesi nedeniyle hasar oranının net belirlenmesi amacıyla 9 Mayıs tarihine kadar bekleneceğini de ekleyen Ahmet Aydın, şöyle devam etti; “Oluşan hasarın oluşan doğal afetin akabinde, 4 Mayıs 2022 tarihinde köylerimizde Besni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ön tespit işlemi yapılmış olup, meteoroloji verilerine göre yağışların devam etmesi, arazi şartlarının uygun olmaması ve oluşan zararın bitkideki tahribatının daha net tespiti için parsel bazlı zarar tespitlerine 9 Mayıs.2022 tarihinde başlanılmasına karar verilmiştir. Bu süreçte yaşanan afet nedeni ile zarar gören vatandaşlarımızın bir dilekçe ile zarar tespiti istemeleri gerekmektedir. Bir kez daha yaşanan dolu afetinden dolayı hemşerilerime, çiftçimize ve köylerimize geçmiş olsun diyorum, Allah milletimizi her türlü afetten muhafaza eylesin. Devletimiz ve milletimiz her zaman olduğu gibi çiftçilerimizin yanında olmaya devam edecektir.” (ADIYAMAN DOĞRU HABER)

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 20:56

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER