Bakan Yerlikaya; “Adıyaman’da Hasar Tespiti Tamamlandı”

Samsundaki sel felaketinin ardından göreve başlamasının ardından yaptığı ikinci ziyaretini Adıyaman’a yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Adıyaman’daki hasar tespit çalışmalarının yüzde 100’ünün tamamlandığını açıkladı.

Bakan Yerlikaya; “Adıyaman’da Hasar Tespiti Tamamlandı”

6 Şubat’ta meydana gelen yüz yılın felaketinin 125’inci gününde Adıyaman’a gelerek o günden bu güne yapılan hizmetleri yerinde inceleyerek istişare toplantısı gerçekleştirilen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya; “Adıyaman gerçekten 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen şehirlerimizden birisi. Hasar tespitlerinin tamamı, yüzde 100’ü arkadaşlarımız tarafından tamamlandı” dedi.

ENKAZLAR ŞEHİR MERKEZİNDE AYRIŞTIRILMAYACAK

İstişare toplantısı sonrası Adıyaman’daki çalışmaları açıklayan Bakan Ali Yerli Kaya; “Hasar tespiti yapılan toplam bağımsız yapının sayısı 269.116,  bunlardan orta hasarlı ve üzeri olan bağımsız bölüm sayısı 79.411, bunların da 63.844’ü konut, 8.566’sı ticaret hane, ilimiz genelinde 5.953’ü yıkık, 2.329’u acil yıkılacak yapı olmak üzeretoplam 8.282 enkaz bulunuyordu, biliyorsunuz bunların tamamı kaldırıldı. Toplam 20.201 olan ağır hasarlı binaların da 15.609 tanesinin yıkım ihalesi tamamlandı. Yüklenici firmalara yer teslimi yapıldı, inşallah 2 ay gibi kısa bir zaman içerisinde bunların da yıkılması ve enkazlarının kaldırılmasını tamamlayacağız. Burada küçük bir parantez açmak istiyorum, bu ağır hasarlı binaların yıkılmasyla ilgili biz hızlı hareket etmek istiyoruz; iki konumuz var, birisi yargıya intikal eden bir durum söz konusu, yaklaşık 4.500 civarında, o sürecin hızlı işlemesi için gayret göstereceğiz, bir de kıymetli Belediye Başkanımızın hemşerilerimiz adına bir ricası oldu, bu yıkım ve enkaz kaldırma süreci içerisindeki gürültü ve toz şehir içerisinde hemşerilerimizi rahatsız ediyor, onun talebini uygun gördük ve arkadaşlarıma talimat verdim, artık ayrımı orada yapmayıp direkt yükleyeceğiz, doğruca Belediye’nin Çevre ve Şehircilik’le beraber belirledikleri yere dökümünü yaptıktan sonra ayıklama işlemini orada yapacağız” diye konuştu.

ADIYAMAN’DA 47 KONTEYNER KENT YAPILACAK

Deprem sonrası çalışmaların 11 ilde olduğu gibi Adıyaman’da da devam ettiğini ifade eden Bakan Yerlikaya; “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile İçişleri Bakanlığımız işbirliğiyle Adıyaman ilimizde yaklaşık olarak 64.500 konut yapılacak, 28.934’ünün ihalesi yapıldı. Duamız, inşallah bunları bu bir yıl içerisinde tamamlayıp hak sahiplerine teslim etmek. Adıyaman’daki hak sahibi olabilecek durumdaki vatandaşlarımızdan konutları hasarlı olan 210.382 vatandaşımıza barınma hizmeti veriliyor. Bu gün itibarıyle toplam 68.163 çadırın dağıtımı ve kurulumu yapıldı. 21 çadır alanında 8.452 vatandaşımız kaldı, tabi il genelini size rakamlıyorum. İlimizde 47 konteyner kent planlandı, bunların 26’sının kurulumunu yaptık, 12.396 tanesi de 47.237 vatandaşımız, diğer tesislerde de 4.543 vatandaşımız yaşamlarını sürdürüyor. Yaklaşık bir ay içerisinde 21 konteyner kenti de tamamlayacağız. Bugüne kadar Adıyamanlı 127.226 ailemize, 10 binliradan toplam 1 miyar 272 milyon lira hane destek ödemesi yaptık. 55.274 ailemize 15 bin liaradan toplam 829 milyon lira taşınma yardımı  yaptık. 50.971 ailemize 190 milyon lira kira yardımı yaptık, biliyorsunuz kira yardımını Nisan-Mayıs olmak üzere iki ay verdik, Haziran’da üçüncüsünü veriyoruz. 6 Şubat tarihinden bugüne Adıyaman ilimize toplam 4 milyar 11 milyon lira kaynak harcadık” dedi.

DEVLET-MİLLET EL ELE DESTAN YAZIYORUZ

Kurum, kuruluş, STK ve yurt içindeki-dışındaki dostlarla deprem bölgesinde yapılan çalışmanın örnek bir çalışma olduğunu belirten Bakan Yerlikaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Devlet-Millet el ele, 6 Şubat’tan bugüne tüm deprem illerimizde bir destan yazıyoruz. Yaraları sarmak, gönülleri kazanmak, depremzede vatandaşlarımızın hayır dualarını almak için, onların iki kelimeyle ‘Allah razı olsun’ sözlerini almak için gece-gündüz demeden gayret gösteriyoruz. Adıyaman ilimizde o andan bugüne kadar emeği, gayreti olan ismini bildiğimiz-bilmediğimiz tüm arkadaşlarımızın her birine ben yürekten teşekkür ediyorum. Tüm kurumlar, kuruluşlar destan yazdı, sivil toplum kuruluşlarımız, içte ve dıştaki dostlarımız buraya gerçekten çok büyük bir katkı sağladı. (HABER: Mehmet Emin Danış)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER