Av. Aslancan; “Pandeminin Ailelere Etkisi Artıyor”

Av. Selçuk Aslancan; “Pandemiye rağmen Adıyaman’da boşanma sayıları henüz ciddi bir artış göstermezken, Aile Mahkemelerindeki dosya sayılarında artış yaşanıyor.”

Av. Aslancan; “Pandeminin Ailelere Etkisi Artıyor”

Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelinde artış gösteren aile içi sorunların Adıyaman’da da arttığını ifade eden Av.  Selçuk Aslancan; “Pandemiye rağmen Adıyaman’da boşanma sayıları tahminlerin aksine ciddi artış göstermezken, Aile Mahkemelerindeki dosya sayılarında artış yaşanıyor” dedi.

Pandeminin Adıyaman’da yaşayan ailelere etkisi konusunda bir açıklama yapan Av. Selçuk Aslancan; “Dünya genelinde meydana gelen salgın hastalık ile ortaya çıkan işsizlik, ekonomik ve psikolojik sorunlar nedeniyle hakim olan düşünce aile içi sorunların ve bundan kaynaklı boşanmalarınartacağı yönündeydi. Adıyaman il genelinde 2020 yılında toplam 192 boşanma gerçekleştiği göz önüne alındığında boşanma sayılarında beklendiği gibi bir artışın olmadığı görülse de bu istatistik yanıltıcı olabilir. Çünkü boşanma sayılarında henüz kayda değer bir artış görülmese de Aile Mahkemelerinde açılan davalardaartış yaşanmaktadır. Örneğin, Adıyaman Aile Mahkemesi’nde 2019 yılında açılan toplam dava dosya sayısı 1.186 iken, 2020 yılında bu sayı 1.341’e yükselerek neredeyse yüzde 10’luk bir artış yaşanmıştır” diye konuştu.

Açılan davaların sonuçlanmasıylaboşanma sayılarının da artacağını belirten Av. Selçuk Aslancan, şöyle devam etti; “Davaların görülme sürelerine bağlı olarak sonuçlanmayan davalar düşünüldüğünde henüz istatistiklere yansıyan bir artışın olmaması normaldir. Ancak önümüzdeki yıllarda mahkemelerde görülen davalar sonuçlandıkça boşanma sayılarının artacağı anlaşılmaktadır. Bununla birlikte pandemi sürecinin getirdiği ekonomik kaygılar ve maddi sıkıntılar nedeniyle dava açmayı erteleyen insanların olduğunu da düşünürsek ilerleyen yıllarda bu rakamların artabileceği gerçeğini de göz ardı etmemeliyiz.” (ADH)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER