ADIYAMAN’DA TÜTÜN EYLEMİ

Adıyaman’da tütün üreticisi ve satıcıların eyleminde gerginlik yaşandı. İki yıldan beri ertelenen ve 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu protesto eden Adıyaman’ın kıyılmış tütün üreticisi ve satıcıları Ulu Cami Mahallesinde bulunan tütüncüler Pazarından Demokrasi Parkı’na yürüdü. Burada yaşanan gerginliğin ardından Vali Mahmut Çuhadar’la görüşen eylemciler bu görüşmenin ardından olaysız dağıldı.

ADIYAMAN’DA TÜTÜN EYLEMİ

Adıyaman’da tütün üreticisi ve satıcıların eyleminde gerginlik yaşandı.

İki yıldan beri ertelenen ve 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu protesto eden Adıyaman’ın kıyılmış tütün üreticisi ve satıcıları Ulu Cami Mahallesinde bulunan tütüncüler Pazarından Demokrasi Parkı’na yürüdü.

CHP İl Başkanı Burak Binzet, İYİ Parti İl Başkanı Kenan Doğan’ın da içinde bulunduğu gurup Demokrasi Parkı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüyerek olaysız bir şekilde yürüdü. Burada tütün üreticilerini ve satıcılarını temsilen Mehmet Doğan isimli vatandaş konuşarak, sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören yasanın 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girdiğini ve tütüncülerin mağdur olduğunu dile getirdi.

İYİ Parti Adıyaman İl Başkanı Kenan Doğan, konuşmasında, kanunlar çerçevesinde tütün üreticilerinin tütünlerini satması gerektiğini, buna kimsenin karışmaması gerektiğini dile getirdi.

Polis yürümek isteyen eylemcilere müsaade etmeyince kısa süreli gerginlik yaşadı. Polisler ile üreticiler arasında itişip kalkışmalar oldu. Ortam gerilince Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, eylemcilerin arası girerek sakinleştirmeye çalıştı.

Eylemcilerin temsilcileri Vali Çuhadar ile görüşürken, bir grup Atatürk Bulvarını trafiğe kapatmak istedi. Polis buna için vermek istemedi ancak kalabalık bulvar üzerinde oturdu. Polis ile bazı eylemciler arasında gerginlik yaşandı.

Yolun trafiğe kapatılması ile Vali Mahmut Çuhadar, eylemcilerin yanına geldi. Burada konuşan Vali Mahmut Çuhadar, yolun trafiğe açılmasını istedi. Çuhadar, tütün üreticilerinin yanında olduklarını ancak bu eylemin doğru olmadığını belirtti.

Vali Çuhadar; “Sizin belirlediğiniz 10-15 kişi ile istişare ettik. Tütün konusunda sahipsiz değilsiniz. Böyle hak aranmaz. Biz sizin yanınızdayız, devlet sizin karşınızda değil. İçişleri Bakanlığı ile istişare edilip bu işin zapturapt altına alınmasını, kıyılmış tütünün bundan önceki süreçte nasıl devam ediyorsa bundan sonrada devam etmesi yönünde kararlar aldırabiliriz. Toplanarak bir şey yapamayız. Bu sorun çözülecek” dedi.

Vali Çuhadar’ın konuşmasının ardından eylemciler eylemlerine son verdi.  (İHA)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet pakır Adıyaman
Mehmet pakır Adıyaman - 4 ay Önce

Diline kalemine sağlık kardeşim

Zeynel Tanriverdi
Zeynel Tanriverdi - 4 ay Önce

Herkesde biliyorki tutun sağliga zararli devletimiz kisa yoldan tutun yasak diyor kesip atiyor. Bence oyle yapmamasi lazim ureticileri duşunmesi lazim herkesin coluğu çocuğu var gecimini tutjnle yapiyorlar bence ureticilere devlet her konuda
maddi desrek vermesi lazim çifciyi para kazanacak başka dallarda ekip biçmrsi icin tesfik etmrsi lazim bu vesileylede tutun ekimini yavaş yavaş a zaltip kaldirmasi lazim. Nasilki esrar eron yasaksa bunuda yavas yavas yasaklamasi uygun olur kanatimce

SIRADAKİ HABER