TORUNOĞLU; “BU ŞARTLARDA YATIRIMCI BULMAKTA ZORLANACAĞIZ”

Adıyaman’a gelen Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’la gerçekleştirilen toplantıda konuşan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mehmet Torunoğlu; “Her fırsatta söylediğimiz gibi eğer ilimizi diğer illerden ayırıp pozitif bir ayrımcılık yapılmazsa bu şartlarda yatırımcı bulmakta zorlanacağız” dedi.

TORUNOĞLU; “BU ŞARTLARDA YATIRIMCI BULMAKTA ZORLANACAĞIZ”

Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a gelen Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Sektör Meclisleri Toplantısı’na katıldı.

Toplantıya; Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulkadir Çelenk, KOSGEB Müdürü Eşref Çakar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, işadamları ve ATSO üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu; “Deprem psikolojisinden normale dönmek için çalışmak, mücadele etmek zorundayız. Bu anlamda da devletimizden beklentimiz çalışmak, yatırım yapmak isteyen üyelerimize destek olunmasıdır. Depremin verdiği yıkıcı hasar, hammadde tedariği, fiyat artışları ve personel bulma güçlüğüyle mücadele eden üyelerimiz bir de finansmana erişim noktasında sıkıntı yaşıyor” dedi.

Konuşmasında Adıyaman için pozitif ayrım talep eden Torunoğlu, şöyle devam etti; “Faiz oranındaki artış, bankaların kredi tahsisinde uyguladığı zorluk ve deprem döneminde kullanılan kredilerin değişken faizli olması gibi konular sanayicilerimizi derinden etkiliyor. Her fırsatta söylediğimiz gibi eğer ilimizi diğer illerden ayırıp pozitif bir ayrımcılık yapılmazsa bu şartlarda yatırımcı bulmakta zorlanacağız. Ama depremde ağır hasar gören illerimizde yatırım yapmaya teşvik edici paketler açıklanırsa bizler de çalışarak üreterek istihdam sağlayarak en kısa zamanda deprem psikolojisinden çıkacağımıza ben yürekten inanıyorum.”

VALİ VAROL: “GİRİŞİMCİMİZ ÇABA GÖSTERİYOR”

Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol; “Girişimci ve ticaret erbabımızın ısrarla şehri terk etmeden çaba gösterdiğini görüyoruz. Tabi ki bu süreçleri kolaylaştırmak için devlet olarak bizim almamız gereken tedbirler var. Halen almakta olduğumuz tedbirler var. Çeşitli programlar paketler, özellikle iş dünyasının en önemli meselesi olan finansmana erişim ile ilgili önemli tedbirler uygulanıyor. Bunların daha da genişletilmesi için sizlerin çok yüksek talepleri var, bunu biliyoruz. Özellikle depremden yoğun bir şekilde etkilenen 4 şehrin daha özel programlarla desteklenmesi noktasında çok yoğun talepler var. Bunların tamamı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetteki tüm Bakanlarımız tarafından dikkate alınıyor. Yakın zamanda bunların meyvelerini almaya devam edeceğiz” dedi.

ERKAN: “DEPREM BÖLGESİNE DESTEK OLDUK”

Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan ise deprem bölgesine ilk ziyaretini Adıyaman’a yaptığını belirterek; “Ülke ekonomisinin can damarı olan reel sektör temsilcileriyle bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Merkez Bankası Başkanı olarak göreve başlamamdan bu yana bölgeye yaptığım ilk ziyaret olarak burada bulunmak benim için büyük bir şeref. Ancak buruk bir mutluluk. 6 Şubat’ta meydana gelen ve tarihimize en acı günlerinden biri olarak geçen depremlerden şehrimizde etkilendi. Deprem yaralarının sarılması için Merkez Bankası olarak tüm gücümüzle destek vermeye çalıştık çalışıyoruz da. Bu amaçla deprem bölgesinde kayıtlı firmaların bankamız kaynaklı kullandıkları reeskont kredileriyle yatırım taahhütlü avans kredileri ve finansmanlarına 180 güne kadar vade uzatımı imkanı tanıdık. Bu vade uzatımlarında faiz uygulanmaması gerektiğini de söyledik. 116 farklı firmanın toplamda 206 kredisinden oluşan 2,7 milyar lira tutarındaki reeskont kredi ödeme yükümlülüğünü ve de bundan daha fazla taksit ödemelerini erteledik. Altyapı ve üst yapı projeleriyle alakalı da bankalarımızın afet bölgelerinde Adıyaman’da dâhil olmak üzere verecekleri kredilerden bütün sınırlamalardan veya menkul kıymet tesislerinden muaf tutuldu” dedi.

Toplantı soru-cevap bölümüyle devam ederken toplantı sonunda ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu ve Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’a ve beraberindeki heyete hediye takdiminde bulundu.

HABER: Mehmet Emin Danış

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER