HUBUBAT ÜRETİCİLERİNE EK DESTEK

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında bu yılki Toprak Mahsulleri Ofisi hububat alım fiyatlarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki beklentileri cevapladı.

HUBUBAT ÜRETİCİLERİNE EK DESTEK

Kabine toplantı sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da konuyla ilgili duyuru yapılarak fiyatların uygulanmasına başlandı.

Kabine toplantısı sonrasındaki konuşmasında çftçilerin beklentisinden haberdar olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yeni hasat döneminin birçok ilimizde başladığını görüyoruz. İlk gelen veriler, 2023 yılının bereketli bir yıl olacağına işaret ediyor. Biz de çiftçilerimize gereken desteği her alanda verdik, veriyoruz. Geçen ay başında yaş çay alım fiyatlarımızı açıklayarak üreticilerimizi sevindirmiştik. Bugün de Toprak Mahsulleri Ofisinin 2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Fiyatları tespit ederken çiftçimizin üretime devam etmesinin yanında, maliyetler, iç ve dış piyasa gelişmeleriyle ilgili gıda güvenliği için ihtiyaç olan stokların oluşturulmasını dikkate aldık. Toprak Mahsulleri Ofisimizin alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bu fiyatlara ilave olarak, Bakanlığımız tarafından çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için ton başına bin lira, arpa için top başına 500 lira hububat üretim primi destek olarak verilecektir. Bu rakamlarla üreticilerimizin eline top başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecektir. Yeni hasat döneminin ve açıkladığımız alım fiyatlarının çiftçilerimize, milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (HABER: Mehmet Emin Danış)

adiyamandogruhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER