BUYURUN SİZE KAHRAMANMARAŞ!..

(Bağımsız Kürsü) 

Bizler bu şehirde doğmuş büyümüş, ADIYAMAN SEVDALILARI olan, her platformda duygu ve düşüncelerini çekinmeden dile getirmeye çalışan üç-beş kişiyiz. 


Büyük bir felaket yaşayan bu kentte, bir düzensizlik sürüp giderken, ADIYAMAN'IN geleceği ile ilgili birçok konuda endişelerimiz var diyoruz. 


Yine söylüyoruz, diyoruz ki; üç günlük Koordinatör Valiler ve Kaymakamlarla bu şehrin geleceğini belirleyemezsiniz.


Koordinatör Valilerle bu kentte yön vermek istiyorsanız buyurun,  daha önce bu ilde görev yapmış,  bu kentti ve insanlarını yakından tanıyan, VALİ HALİL IŞIK, H. İBRAHİM DAŞÖZ ve MAHMUT DEMİRTAŞ gibi çalışkanlıklarını ispatlamış VALİLERE görev verin. 


Sürekli değiştirdiğiniz bu koordinatör VALİLERE, APO PAŞA DERESİ DESENİZ, TUZ HANI, TABAKHANE, ÇIRÇIR PINARI, HARIKCI CADDESİ deseniz; "Oralar da neresi" diyecekler!


Böyle olunca da, bu felaketin dördüncü ayına gireceğiz, halen birçok konuda olumsuzluklar devam ediyor. 


Bu şehirde yaşayan ve dışarıdaki, bu memleketin evlatları kaygılarını dile getirirken, bu şehrin geleceğini endişe ile izliyorlar. 


BENCE,  yaklaşık üç aydır işler iyi gitmiyor. Bir düzen ve uyum sağlayamıyoruz. Ortak hareket edilmediği için de bir belirsizlik sürüp gidiyor. Bu memleketin evlatlarına söz hakkı verilmiyor. 


DİYORUZ Kİ, gelin birlik ve beraberliğimizi sağlayalım, siyasi görüşü ne olursa olsun, bu kentin evlatlarının özünde ADIYAMAN SEVDASI var. 


ORTAK AKILLA hareket edip bu şehrin hak ve hukukunu bizler savunalım. Bu kentin evlatlarına da söz hakkı verelim. Bu kentte ve dışarıda birçok konuda bilgi birikimi yüksek olan ADIYAMANLI var. 


Bu birlik ve beraberliğimize öncülük yapma sorumluğu içerisinde olanlara buradan sesleniyorum:


Lüks makam odalarında oturanlar, son model arabalarla gezip dolaşanlar, birkaç yerden maaş slan (STK) SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ, Başkan ve yöneticileri, 10 binlerce ADIYAMANLI esnafı, işçiyi, memuru, sanayiciyi ve çiftçiyi temsil ediyorsunuz. Oralara gelmek için çalmadık kapı bırakmıyorsunuz. 


Hepimiz birbirimizi çok iyi tanıyoruz,  dostluğumuz, ahbaplığımız, bir birimize sevgi ve saygımız var.


ANCAK, böyle olmuyor, bu zamanda ses vermeyecek, birlik ve beraberliğe öncülük edip, elinizi taşın altına koymayıp da ne zaman koyacaksınız!


Birçok sorun için, bu kentin geleceği için, “MASAYA YUMRUĞUNUZU” ne zaman vuracaksınız! 


İŞTE bakın, KAHRAMANMARAŞLILAR bunu yapıyor. STK’LAR, akademisyenle ve gönüllüler MARAŞ‘IN geleceğine yön vermek ve bu konuda birlik ve beraberliğini sağlamak için, “MARAŞ’INA SAHİP ÇIK” HAREKETİNİ kurup, zamanında bizim yazıp çizdiğimiz önerileri kamuoyu ile paylaşıp, MARAŞ’IN geleceğiyle ilgili planlama da biz de varız diyor! 


Bizler, STK’LAR olarak, gönüllüler ve akademisyenler olarak,  çeşitli dallarda komiteler kurup, ADIYAMAN'IN geleceği ile ilgili raporlar hazırlayıp, olumsuzluklara karşı önerilerimizi gecikmeden tartışmaya açmamız gerekir. 


BULVAR ne olacak, ALTINŞEHİR, ESKİSARAY, ÇARŞI gibi birçok yer için vatandaş bilgi sahibi olup geleceğini planlamak istiyor.


DEPREMZEDELER için yapımı söz verilen konutlar söylendiği gibi bir yılda bitirilecek mi, dağıtımı nasıl yapılacak? 
 

Kentsel dönüşümün planlanması, göçün önlenmesi ve geri dönüş için ne gibi tedbirler alınıyor, imar planı nasıl yapılıyor, küçük ve orta ölçekli işletmelerin durumu ne, piyasanın canlandırılması için ne gibi önlemler alınıyor?  Dükkânından, işinden, kârından olan küçük esnaflar için neler düşünülüyor? 


ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE ADIYAMAN'IN bel kemiği olan bir takım büyük işletmeler kör-topal yürüyor. Elaman sıkıntısı çeken bu işletmeler için ne gibi tedbirler alındı-alınacak? Binalarında sıkıntılı olan işletmeler nasıl ayağa kaldırılacak? 


Daha iyi bir ADIYAMAN için, neler yapmamız gerekiyor. KENTİN SOSYAL-EKONOMİK YAPISI, KÜLTÜR ve KİMLİĞİNİ korumamız için var mı bir projemiz? 


Hep bunları vatandaşlar bilip, aile düzenini bunlara göre kurmak istiyor. Çoluk-çocuğunun geleceğini gelişmelere göre planlamak, bir yol haritası çizmek istiyor! 


EVET, tüm bunlar için SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZI sorumluluk ve görev almaya çağırıyorum! 


EVET, YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR VE BU VEBALIN ALTINDAN KALKMAK DA ÇOK ZOR OLUR!


Mahmut Tekin

YORUM EKLE