BUYURUN SİZE 4 MİLLETVEKİLİ DEDİK!

(Bağımsız Kürsü)

3-4 gün kaderine terk edilmiş ADIYAMAN, devleti aradı bulamadı. Canlarımızın enkaz altındaki feryatları yeri göğü inletirken, çaresizlik, biçarelik, acizlik içerisinde dövündük durduk!

ADIYAMAN'ın ACIYAMAN olduğundan kimsenin haberi yoktu. Feryat ettik, ağladık, sızlandık.. canlarımızı kefensiz kara toprağa verdik!

SESİMİZİ DUYAN OLMADI!

Kısa bir dönem sonra, CUMHURBAŞKANIMIZ imdadımıza yetişip, “SİZİ DEPREMİN İLK GÜNLERİNDE İHMAL ETTİK”, “PARDON” deyip helallik istedi!

VERDİK!

Şimdi bakıyoruz da, o günden bu güne çok da değişen bir şey yok. Sorunlar gitgide daha da ağırlaşırken, yeni yeni problemler ortada çözüm bekliyor.

Yağmur, çamur, toz, duman, birçok yer zifiri karanlık, sıcaklar başlıyor, sağlık sorunlarıyla karşı karşıyayız. İçme suyu için halen kuyruklara giriyoruz. Ev ve iş yeri kiraları vicdana kalmış, ahlak, merhamet, vicdan havada uçuşuyor, küçük esnaf perişan, enkaz kaldırma ve ağır hasarlı binaların yıkımları plansız ve düzensiz!

4 aydır bu memleketin Valisi yok!

Şehir İmar Planı ile ilgili belirsizlik sürüp gidiyor. Her kafadan bir ses gelince de vatandaş endişe içerisinde geleceğini planlayamıyor!

Derdimizi dinleyecek, bizleri bilgilendirecek, bir takım sorunlara açıklık getirecek kimsemiz yok!

“Seçim” dediler, “oy” dediler, “hele bize oyunuzu verin, gerisi kolay, kafanızı yormayın” dediler, “endişe etmeyin, işi her zamanki gibi bize bırakın, çözüm bizde” dediler!

Bizler de, “peki” dedik, “buyurun size 4 milletvekili, her ne kadar depremle birlikte gelen sorunlarımızın yanında, 21 yıldır bu memlekete hak ettiği hizmetleri getiremediniz, bizi ihmal edip keyfinize baktınız. Eş, dost, akraba ve yalakaları ön planda tutup, güzel nutuklar attınız, depremde evleri hasara uğrayan depremzedeleri evlerinde ağırlayan, onların ısınmasını sağlayan hanelere 15-20 bin liralık elektrik faturası ödülleri verdiyseniz de” biz size yine “baş üstüne” dedik!

İyi mi ettik, kötü mü ettik? Bekleyip göreceğiz, biz görevimizi yaptık!

Sizler de hiç olmasa çıkın meydana, Koordinatör Valinizi alın yanınıza, Belediye Başkanları ve bazı Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları ile birlikte vatandaşın merak ettiği belirsizliklere bir açıklık getirin!

Daha ne kadar içme suyu kuyruklarında bekleyeceğiz, bu toz-duman daha devam edecek mi, dükkan ve ev kiraları böyle vicdanlara mı bırakılacak, şehir imar planı ne zaman hayata geçecek, kaç TOKİ evi yapılacak ne zaman bitecek, nasıl dağıtılacak? Daha sizi bekleyen onlarca soru cevap bekleniyor!

Bu kentin kültürünü, kent kimliğini korumak için ne gibi önlemler alınıyor?

Şu memleketin derdini 4-5 yıl dert edinecek bu ilin Valisi ne zaman gelecek?

Yetkililer, siyasiler, çiçeği burnundaki Vekillerimiz, bırakın üstü kapalı istişare toplantılarını, vatandaş sizden bu belirsizliklere karşı açıklama, diyalog ve ortak akıl bekliyor!

Mahmut Tekin

YORUM EKLE