BİZ DE ŞEHİR HASTANESİ İSTİYORUZ!..

(Bağımsız Kürsü)

"Kapatılmasın" denildi, hiç kimse dinlemedi. 100 Yataklı 82. Yıl Hastanesi kapatıldı. "Aman yapmayın, etmeyin bu hastane konumu itibariyle bu memlekete çok lazım" denildiyse de, bu kenti sözde yönetenler bildiklerini okudular.

"Yerine daha modern bir hastane yapacağız" denilip, 315 yatak kapasiteli Devlet Hastanesini de yıktılar. Elimizde akıbeti belli olmayan bir hastane arsası ve  5 yıldır yapımı beklenen hastane hayali kaldı. Dile kolay, "bugün-yarın dediler" koskoca 5 yıl geçti, ortada hastane falan yok, şimdi yerinde yeller esiyor!

Vatandaşı şehrin en ücra köşesine yapılan gidişi-gelişi bir problem, acili, hasta yoğunluğu, park sorunu ile günlerce sıra beklemesi ayrı bir problem olan bir hastaneye mahkûm ettiler! 

Öyle siyasetçilerin dediği gibi ADIYAMAN sağlıkta çağ atlayıp, 2023 hedeflerini bugünden falan yakalamış değil...

Şimdi bu salgın hastalık döneminde yetkililer yana-yana 30-40 yatak atarak bir takım sağlık hizmetlerini yürütebilecekleri yer arıyor! 

Sağlık çalışanları ve hastalar sıkıntılı ve endişeli, kimse bu tek olan hastaneye korkusundan gidemiyor. Mecbur kalmayınca gitmek istemiyor. Zaten yetkililer de "gelmeyin" diyor. Bundan da en çok kimsesiz ve dar gelirli, gariban insanlarımız nasibini alıyor. 

CHP MİLLETVEKİLİ ABDURRAHMAN TUTDERE, MECLİSTE SAĞLIK BAKANINA sesleniyor; “AFRİKA’NIN çok ülkesine HASTANE yapmışınız, yıkılan ADIYAMAN DEVLET HASTANESİNİN yerine yapılacak 150 yataklı DEVLET HASTANESİ halen yapılmadı. AFRİKA’YA ulaşan sağlık yatırımlarının ADIYAMAN’A uğramadığını” söylüyor. 

Birçok il ŞEHİR HASTANELERİNE kavuşurken, biz halen 5 yıl önce planlanan 150 yataklı HASTANENİN mücadelesini veriyoruz. Şimdi şartlar değişti, biz 150 yatak kapasiteli HASTANE değil, en az 250 yatak sayısına sahip yeni bir DEVLET HASTANESİ NİN planlanmasının yanında ADIYAMAN’A BİR ŞEHİR HASTANESİ DE İSTİYORUZ!..

Bu bizim hakkımız, diğer illerden neyimiz eksik! "Oy" ise "oy", "milletvekiliyse" "milletvekili", "biat" sa "biat" etmiş iller arasında ön sıralardayız! 

BASINIMIZ bu konuyu gündeme taşıyıp ısrarcı olmalıdır. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZ BASINIMIZIN yanında durmalı, gerekirse BİR İMZA KAMPANYASINA öncülük edip CUMHURBAŞKANINA ulaşılmalıdır!

Öyle, "ADIYAMAN kalkınma da büyük hamleler yapıp büyük değişim ve dönüşüm sürecine" girmemiştir. 

Öyle, "81 il arasında en çok kamu yatırımı alan iller sıralamasında da yerini-falan" almamıştır! 
Halen ortada yılan hikayesine dönen 150 yataklı DEVLET HASTANESİ için ağlayan-sızlayan bir ADIYAMAN var!

İlk ŞEHİR HASTANESİ 478 yatak kapasiteli olarak, nüfus sıralamasında 46. sırada olan, YOZGAT iline yapılmıştır. Arkasından 45. sırada olan ISPARTA’YA 755 yataklı, 38. sıradaki KÜTAHYA’YA 610 yataklı, 37. sırada ki ELAZIĞ’A 1038 yatak kapasiteli ŞEHİR HASTANELERİ yapılırken, 33. sırada yer alan 626 bin nüfuslu ADIYAMAN bunun neresin de?

Siyasetçilerimiz ne der bu işe?

SAĞLIK BAKANI açıkladı; DİYARBAKIR’A 1000, MARDİN’E 750, ŞANLIURFA’YA 1700 yataklı ŞEHİR HASTANESİ. BATMAN’A 500, SİİRT’E 500, ŞIRNAK’A 500 yatak kapasiteli DEVLET HASTANESİ yapılacak. ADIYAMAN yine bu proje içerisin de yoktur, sesini çıkaramamıştır, burada da sınıfta bırakılmıştır! 

Siyasilerimizin, “ADIYAMAN’IN makûs talihi AK PARTİ iktidarı döneminde değişti, NİSSİBİ KÖPRÜSÜNDEN her yıl MİLYONLARCA aracın geçmesiyle ADIYAMAN önemli bir merkez haline geldi” söylemleri abartılı, siyasi söylemlerden ileri gitmemekte! Çünkü halen ADIYAMAN OTOBÜS FİRMALARI bu köprüyü kullanmamaktalar. Öyle söylendiği gibi ADIYAMAN bu köprüyle önemli bir merkez haline de gelmemiştir. 

Bakın, RİZE’NİN nüfusu 343 bin, ADIYAMAN nüfusunun yarısından biraz fazla, nüfus sıralamasın da ADIYAMAN 33. sırada RİZE 56. sırada 800 yatak kapasiteli tam donanımlı ŞEHİR HASTANESİ yapılacak.

Biz, 150 yataklı DEVLET HASTANESİ hayalini 5 yıldır kurarken, birçok il en güzel hizmetleri bizden önce ve zamanında alıp yoluna devam ediyor!

YORUM EKLE
YORUMLAR
remzi bozdoğan
remzi bozdoğan - 3 yıl Önce

hastane kimlere yapılır. ?